Podatek płacimy nie tylko podczas zakupu samochodu, ale czasami również gdy go sprzedajemy. Jest to sytuacja zbliżona do sprzedaży domu czy mieszkania, ale różni się w kilku istotnych aspektach. W tym artykule dowiesz się m.in. kiedy można sprzedawać pojazd bez konieczności opłacenia daniny na rzecz państwa oraz co może wpłynąć na wysokość należnego podatku.
Poczekaj 6 miesięcy
Jeżeli kupiłeś samochód i chcesz go sprzedać przed upływem pół roku, będziesz musiał zapłacić podatek. Warto więc poczekać te kilka lub kilkanaście tygodni i sprzedać bez obawy, że będziemy musieli na niego wydać kolejne środki finansowe.
Termin 6 miesięcy liczy się od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu kupna pojazdu.
Rozliczenie w PIT
Jeżeli jednak zmuszeni zostaliśmy do sprzedaży auta przed upływem sześciu miesięcy, musimy wykazać dochód w rocznym rozliczeniu pit na formularzu PIT-36. Uwaga: osoby rozliczające się dotychczas za pomocą druku PIT-37, już go nie wypełniają.
Podobnie jak w przypadku sprzedaży domu, mieszkania czy innych nieruchomości, opodatkowany jest tylko dochód, czyli różnica między ceną zakupu i sprzedaży. Jeżeli więc sprzedajemy samochód za mniejszą kwotę, niż zapłaciliśmy za niego, nasz dochód wynosi 0 zł (mamy natomiast stratę).
Uwaga na nagrody i otrzymane spadki
Osoby, które wygrały samochód w loterii lub konkursie oraz podatnicy, którzy otrzymali pojazd w spadku po najbliższej rodzinie, muszą uważać. Gdy zdecydują się na sprzedaż nabytego dobra przed upływem pół roku, może okazać się, że podatek ze sprzedaży będzie bardzo wysoki.
Na przykład otrzymując auto w spadku i sprzedając je niedługo po jego nabyciu, podatek jest liczony od całości wartości pojazdu. Wynika to z faktu, iż różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu (0 zł), będzie zawsze wartością dodatnią i sięgnie zazwyczaj 100% wartości samochodu. Można jednak obniżyć podatek, wykazując koszty związane np. z naprawą pojazdu itp.