Za co zwrot podatku?

Podatki płacić musimy wszyscy. Nie każdy natomiast ma tyle szczęścia, że po wypełnieniu deklaracji PIT przysługiwać mu będzie zwrot podatku. Jak generuje się owa nadpłata i kiedy ją otrzymamy?

Nadpłata podatku powstaje po zapłaceniu tzw. podatku nienależnego, a więc takiego którego obywatel nie miał obowiązku płacić. Oznacza to, że jeśli suma zaliczek pobranych np.: przez naszego pracodawcę jest wyższa niż wartość należności wobec fiskusa, otrzymamy zwrot podatku.

Kiedy zwrot?

Zasada jest prosta, bowiem im szybciej złożymy naszą deklarację podatkową, tym szybciej na naszym koncie pojawią się środki ze zwrotu podatku. Jeśli ZUS nie posiada naszego numeru konta, gotówkę otrzymamy drogą pocztową. Ten sposób wydłuży czas oczekiwania o tydzień bądź dwa. W dużo gorszej sytuacji są podatnicy, którzy z wypełnieniem PIT-u czekają do ostatniej chwili, ci bowiem muszą uzbroić się w cierpliwość.

Szybkość internetu

Oprócz terminu złożenia deklaracji istotną rolę w czasie oczekiwania na nadpłatę odgrywa sposób jej dostarczenia do ZUS. Najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie PIT-u przez internet. Jeśli swój obowiązek wypełnimy odpowiednio wcześnie, pieniądze na naszym koncie mogą pojawić się nawet  do tygodnia. W przypadku gdy deklarację złożymy  za pomocą poczty lub osobiście w lutym czy marcu, środki mogą zasilić nasze konto do 14 dni. Sytuacja przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie jeśli zwlekaliśmy do końca kwietnia, wtedy nawet szybkość internetu nie skróci czasu oczekiwania do minimum. Gdy posłużymy się siecią poczekamy około półtorej miesiąca, gdy swój PIT złożymy osobiście bądź pocztą – nawet do dwóch miesięcy. Czasu rzecz jasna już nie cofniemy, natomiast warto przypomnieć sobie o powyższych zasadach na początku przyszłego roku, kiedy po raz kolejny przyjdzie nam wypełniać deklaracje podatkowe, a nadpłatę będziemy chcieli zobaczyć jak najszybciej.

PIT

Powiązane artykuły