Zmiany limitów w transakcjach bezgotówkowych między firmami

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, od początku przyszłego roku zmieni się kwota płatności, jaką przedsiębiorca będzie mógł zapłacić gotówką innemu przedsiębiorcy. Zmniejszy się ona z dotychczasowych 15 tys. euro (około 64,8 tys. zł) do 15 tysięcy złotych.

logo administracji podatkowej

Ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r. ustawodawca zmienił treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczą limitów wysokości transakcji między dwoma różnymi podmiotami gospodarczymi, których należy dokonać za pomocą przelewu na rachunek bankowy. Co więcej, dotyczy to jednorazowej wartości transakcji, niezależnie od wynikającej z niej liczby płatności.

Wraz z tą ustawą wprowadzono regulację, która zakłada, iż w przypadku naruszenia obowiązku, wynikającego z w/w przepisów, zachodzi:

  • brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w której płatność została dokonana w inny sposób, niż za pomocą rachunku płatniczego, lub
  • konieczność zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów, w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów) w tej części, w jakiej płatność została dokonana w inny sposób, niż za pomocą rachunku płatniczego.

 

Warto wiedzieć, iż zmiany dotyczą tylko transakcji, które mają charakter płatności. Nie będzie to więc dotyczyło np. wymiany barterowej czy potrącania należności. Instrumenty powiązane z rachunkami płatniczymi, takie jak karty płatnicze, systemy szybkich przelewów PayPal, PayU oraz inne tego typu, spełniają warunki ustawy i mogą być używane w transakcjach opiewających na więcej niż 15 tys. zł.

PIT

Powiązane artykuły