Co grozi za złożenie PIT po terminie?

pit

W kwestiach dotrzymywania terminów przez podatników, urzędnicy są bezlitośni. Nawet jeżeli spóźnimy się jeden dzień ze złożeniem deklaracji PIT, zostanie to potraktowane poważnie i zawsze będzie miało mniejsze lub większe konsekwencje. Warto dowiedzieć się więc jak wysoka kara nam za to grozi lub, co istotniejsze, jak jej uniknąć.

pit

Roczne rozliczenie PIT z pewnością nie jest ulubionym zajęciem Polaków, a ten przykry poniekąd obowiązek, tradycyjnie odkładamy na ostatnią chwilę. Większość osób pod koniec kwietnia myśli już o długim majowym weekendzie, zdarzają się więc tacy, którzy zapominają o obowiązkach wobec fiskusa. Wprawdzie PIT złożony po terminie jest tak samo ważny, jak ten złożony przed jego upływem, a urząd nie ma prawa go nie przyjąć, gdy spóźnimy się ze złożeniem, na pewno nie obejdzie się bez stresu.

Grzywna czy mandat?

Jeżeli spóźnimy się ze złożeniem deklaracji grozi nam kara finansowa. Jej wysokość uzależniona jest od tego czy będzie to wykroczenie skarbowe czy przestępstwo. O wykroczeniu mówimy wtedy, gdy kwota należnego do zapłacenia podatku nie przekracza pięciokrotności minimalnego krajowego wynagrodzenia. Jeżeli należny podatek jest wyższy, mamy już do czynienia z przestępstwem skarbowym, za które grozi grzywna.

Czy wiesz, że…

Nie ma prostszego i wygodniejszego sposobu na rozliczenie PIT, niż za pomocą programu lub przez stronę internetową. Zrób to teraz – szybciej otrzymasz zwrot podatku i na pewno nie spóźnisz się ze złożeniem deklaracji. Ściągnij program lub wypełnij PIT online!

Różnica między mandatem a grzywną to nie tylko ich wysokość, ale również to, kto ma prawo je na nas nałożyć. Mandat nie może być wyższy od dwukrotności pensji minimalnej brutto; jest w założeniu karą doraźną i nakładany jest przez urzędników skarbowych. Grzywna natomiast jest nakładana przez sąd, a jej wysokość może sięgnąć nawet dwudziestokrotności minimalnej krajowej.

Jak można uniknąć kary za spóźnienie?

Ustawodawca przewidział możliwość złożenia tzw. aktu czynnego żalu. Jest to pismo, w którym szczegółowo wyjaśnimy powód, dla którego spóźniliśmy się ze złożeniem deklaracji oraz, jeżeli odbyło się to z powodu osób trzecich, wskażemy te osoby. Podstawą do ubiegania się o odstąpienie od kary jest jak najszybsze poinformowanie o tym urzędu i złożenie aktu żalu.

Należny podatek możemy zapłacić jeszcze przed poinformowaniem fiskusa o naszej zwłoce, ewentualnie poczekać, aż urzędnicy sami wyznaczą nam termin. W wyjątkowych przypadkach istnieje również możliwość negocjacji terminu zapłaty podatku.

WAŻNE: Warto wiedzieć, iż brak terminowego złożenia deklaracji PIT, uniemożliwia rozliczenie się z małżonkiem, jak również odbiera prawo do przekazania 1 procenta swojego podatku na Organizacje Pożytku Publicznego.

Komentarze