Czym jest PFR i jak z niego skorzystać?

pit

PFR, czyli PreFilled tax Return (w wolnym tłumaczeniu „wypełniony [wcześniej] formularz zwrotu podatku”), to bardzo wygodny sposób na rozliczanie swojego podatku dochodowego na formularzach PIT-37 i PIT-38. Jest to wypełniona przez urząd skarbowy deklaracja, z której możemy skorzystać lub nie.

pit

Urzędnicy generują za nas dokument, który jest naszym wstępnie wypełnionym zeznaniem podatkowym, na podstawie danych dostarczanych np. przez naszego pracodawcę. PIT-37 jest wypełniany na podstawie informacji od płatników PIT-11, PIT-8C, PIT-R, jak również PIT-40A/11A (od organów rentowych). PIT-38 jest natomiast uzupełniany na podstawie informacji PIT-8C.

Z tak wypełnionego PIT-u możemy skorzystać lub też nie. Można też go dowolnie edytować, dodając do wyliczeń przysługujące nam ulgi i inne odpisy, jak również wprowadzić dane dotyczące odprowadzenia 1% podatku na cele Organizacji Pożytku Publicznego. Po sprawdzeniu poprawności wszystkich wypełnionych pól, można dokonać złożenia deklaracji.

Aby skorzystać z PFR, należy wejść na Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów i odnaleźć link do deklaracji PRF (może być ukryty w miesiącach, gdy usługa nie jest dostępna). Następnie należy wpisać dane potrzebne do identyfikacji nas, jako podatnika – m.in. potrzebny będzie NIP, nasze dane osobowe, e-mail i kwota przychodu wykazana w PIT za rok poprzedni.

W momencie, gdy zostaniemy pozytywnie zweryfikowani, uzyskamy dostęp do naszego wstępnie wypełnionego PIT. Po zakończeniu pracy, należy złożyć deklarację, podając jednocześnie swój e-mail, na który przyjdzie link do ściągnięcia UPO (Urzędowego Potwierdzenia Odbioru).

Komentarze