Elektroniczne deklaracje podatkowe

elektroniczne rozliczenie pit

Elektroniczne deklaracje podatkowe to najnowocześniej rozwiązanie oferowane przez Ministerstwo Finansów, skierowane dla wszystkich płatników. Wypełnienie i wysłanie deklaracja podatkowej odbywa się w poziomu komputera bez konieczności wychodzenia z domu. Jedyne czego podatnik w tym celu potrzebuje jest bezpłatna aplikacja, którą pobrać można bezpośrednio z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa. Następnie program należy zainstalować i przystąpić do jego wypełniania PIT-u. Aktualnie e-deklaracja obsługuje ponad 40 różnych formularzy podatkowych. Jest to zdecydowana większość dostępnych druków wraz z załącznikami, więc praktycznie każdy płatnik fizyczny mam możliwość rozliczenia swojego podatku właśnie tą metodą. Po wybraniu odpowiedniego druku przystępujemy do jego wypełniania. Proces ten odbywa się etapowo, co daje nam gwarancję, że nie pominiemy żadnego obowiązkowego pola. Dodatkowo, po wprowadzeniu danych liczbowych odnośnie naszego dochodu wartość podatku wyliczana jest automatycznie co również jest ogromnym odciążeniem dla płatnika. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu dokumentu jest on wysyłany do odpowiedniej placówki administracji skarbowej. Placówka określana jest przez aplikacje na podstawie wprowadzonego numeru NIP płatnika. W celu potwierdzenia złożenia dokumentów w terminie, na podany przez nas adres e-mail otrzymamy UPO – Urzędowe Poświadczenia Odbioru. Dokument ten jest elektroniczną formą dobrze znanej płatnikom niebieskiej pieczątki, którą otrzymujemy na deklaracjach papierowych. Potwierdzenie to jest bardzo istotne na wypadek zaistnienie nieprzewidzianych okoliczności dlatego warto upewnić się, że poprawnie podaliśmy nasz adres e-mail. Co prawda Ministerstwo Finansów zapewnia, że system e-deklaracji przez lata został bardzo dokładnie dopracowany więc ewentualność ta nie powinna mieć miejsca.

Warto wspomnieć również, że deklaracje składane elektroniczne rozliczane są szybciej niż ich papierowe odpowiedniki. Dzieje się tak ponieważ zostają one wprowadzone automatycznie w momencie nadania ich przez płatnika. Druki papierowe w pierwszej kolejności muszą zostać wprowadzone aby mogły zostać rozliczone. Reasumując płatnik rozliczający się za pośrednictwem e-deklaracji otrzyma szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Przypominamy, że ostateczny termin składania deklaracji podatkowych mija 30 kwietnia i jest to termin nieprzekraczalny, tak więc nie wywiązanie się z obowiązku podatkowego karane jest grzywną pieniężną lub odsetkami karnymi.

Komentarze