Jak rozliczyć PIT przez Internet

pitax

Rozliczanie zeznań podatkowych PIT online staje się coraz popularniejsze. Od kilku lat Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom coraz szerszy zakres usług dostępnych drogą elektroniczna, w tym możliwość złożenia zeznań podatkowych przez Internet. Przez Internet można wysłać w zasadzie wszystkie najbardziej popularne deklaracje PIT, w tym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A i PIT-19A, wraz z całą gamą załączników. Podobnie mają się sprawy z przesyłaniem korekt naszych deklaracji PIT.

Poza platformą Portal Podatkowy prowadzoną przez Ministerstwo Finansów, rozliczenie PIT online możemy również wykonać za pośrednictwem jednego z wielu darmowych programów i aplikacji, które podpowiedzą , jak rozliczyć PIT przez Internet. Jednym z przykładów takiego programu jest system PITax.pl Łatwe podatki, który oferuje pełną kompatybilność z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, a ponadto ułatwia wypełnienie właściwych wzorów deklaracji PIT i koniecznych załączników dzięki prostym i intuicyjnym kreatorom zeznań PIT. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się, które deklaracje PIT powinien wypełnić – system dokona wyboru za niego w oparciu o odpowiedzi na kilka prostych pytań.

Jak rozliczyć PIT przez Internet i jakie dokumenty są mi do tego potrzebne?

Rozliczanie PIT przez Internet nie różni się w tym względzie od przygotowania papierowych formularzy PIT. Do rozliczenia zobowiązań podatkowych potrzebne więc będą nasze dane osobowe (w tym PESEL lub NIP) i dane o przychodach za 2016 rok. Dane te mogą pochodzić od naszych pracodawców (np. PIT 11), biur maklerskich (PIT 8C) lub z ZUS (PIT 11A). Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność gospodarczą. W takich przypadkach sami jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku, ale także za prowadzenie ewidencji pozwalającej określić wysokość przychodów za cały rok podatkowy. Ponadto będzie nam również potrzebna dokładna kwota przychodu wykazana w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym, która stanowi element tzw. „danych autoryzacyjnych”, koniecznych, do uzyskania odpowiedzi na pytanie jak rozliczyć PIT przez Internet ?. Dane autoryzacyjne zastępują w tym przypadku kwalifikowany podpis elektroniczny, którego użycie w większości popularnych deklaracji PIT nie jest już obecnie konieczne.

Dlaczego warto rozliczyć PIT przez Internet?

Korzyści z rozliczania PIT online są dosyć oczywiste. Przede wszystkim nic nas to nie kosztuje. Korzystanie zarówno z platformy Portal Podatkowy, jak i z programów zewnętrznych (np. PITax.pl) jest całkowicie bezpłatne.

Po drugie, rozliczenie PIT przez Internet to oszczędność czasu i nerwów. I nie chodzi tu nawet o wystawanie w długich kolejkach do okienek urzędów, ale o poprawianie prostych pomyłek popełnionych w trakcie ręcznego wypełniania deklaracji. Ci, którzy pamiętają maszyny do pisania wiedzą dobrze z jaką ulgą przyjęli komputerowe edytory tekstu!

Po trzecie, PIT rozliczony przez Internet nie może dotrzeć do urzędu skarbowego nie podpisany, a takie błędy zdarzają się często. W przypadku rozliczania deklaracji PIT online podpis (w formie „danych autoryzacyjnych”) jest po prostu wymuszany przez system.

Po czwarte, elektroniczna wysyłka deklaracji gwarantuje niemal natychmiastowy odbiór dokumentów przez urząd skarbowy (fakt odbioru potwierdzany jest równie błyskawicznie przez otrzymanie UPO, czyli urzędowego potwierdzenia odbioru). Oznacza to, przynajmniej teoretycznie, że zwrot ewentualnej nadpłaty podatku również otrzymamy w miarę szybko.

I w końcu po piąte, wysyłając PIT online dokładamy nasza małą cegiełkę do walki o ochronę środowiska eliminując z obiegu choćby te kilka stron papieru, na których wypełnialiśmy tradycyjne deklaracje PIT.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenie PIT przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania pitów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.

Komentarze