Jak zaoszczędzić na obsłudze kadrowo-płacowej w firmie?

rozliczenia podatkowe
UWAGA! JUŻ CZAS ROZLICZYĆ PIT za 2020!: Kliknij i pobierz darmowy program

Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą i nie posiadasz pracownika, który zajmie się obsługą kadr i płac, musisz wszystkie rzeczy związane z tą dziedziną wykonywać samodzielnie. Jest to czasochłonne i często skomplikowane zajęcie, które wymaga zaangażowania i szkolenia się po godzinach. Przepisy co jakiś czas ulegają zmianie i trzeba je odświeżać, by prawne sprawy firmy były w porządku. W tym artykule zdradzimy ci, jak możesz odciążyć siebie z tych obowiązków, bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów.

rozliczenia podatkowe

Obsługa kadr i płac w firmie – wszystko, co warto wiedzieć

Jeśli chcesz szybko rozprawiać się z papierami w swoim biznesie, na pewno zastanawiasz się nad zatrudnieniem obsługi do spraw kadr oraz płac. Jednak z drugiej strony podpisanie umowy z kolejnym pracownikiem generuje kolejne koszty, które każdego miesiąca będziesz musiał ponosić na poczet jego pracy. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się nad nieco tańszym rozwiązaniem i wybiera na przykład outsourcing, czyli zewnętrzne przedsiębiorstwo kadrowo-płacowe. Takie wyjście niesie za sobą szereg korzyści, między innymi finansowych, o których będzie mowa poniżej.

Outsourcing – na czym to polega i ile kosztuje?

Zatrudnienie zewnętrznej marki, której zadaniem będzie obsługa kadrowo-płacowa w firmie jest tańsze niż przyjęcie kolejnego pracownika. Nie ma jednak jednego cennika, ponieważ wycena takiej usługi zależy przede wszystkim od wielkości naszej firmy, jej przychodów oraz ilości pracy, jaka będzie spoczywać na barkach outsourcingu. Na czym polega tego typu rozwiązanie? Przedsiębiorstwo zajmujące się taką działalnością bierze na swoje barki wszelkie formalności związane z:

  • umowami i wypowiedzeniami,
  • kartotekami ludzi zatrudnionych w twojej firmie,
  • urlopami i zwolnieniami lekarskimi,
  • regulaminami pracy,
  • badaniami lekarskimi i okresowymi,
  • świadectwami, zaświadczeniami, umowami, fakturami oraz kosztami i aktami związanymi z ZUS-em.

Teraz pora na finalną odpowiedź, czy warto zdecydować się na outsourcing w swojej firmie. Oczywiście. Przede wszystkim jesteśmy zwolnieni z obowiązku szkoleń i ciągłego przyswajania nowych praw i przepisów związanych z kodeksem pracy, dokumentacja pracowniczą i tym podobnymi rzeczami.

Często po roku okazuje się, że koszty tego typu rozwiązania zwracają się firmie kilkukrotnie, a ty możesz zająć się pracą i nie robisz sobie zaległości z powodu wypełniania papierów, które na czas trzeba wysłać lub dostarczyć do urzędów i innych instytucji.

Komentarze