Jaka forma opodatkowania przy sklepie internetowym?

Podatek VAT
UWAGA! JUŻ CZAS ROZLICZYĆ PIT za 2020!: Kliknij i pobierz darmowy program

Każda osoba, która ma w planach prowadzenie sklepu internetowego, prędzej czy później będzie musiała założyć działalność gospodarczą. To z kolei wiąże się z wyborem odpowiedniej formy opodatkowania. Dobrze wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne formy, ponieważ ostateczny wybór może mieć spore znaczenie dla całego przedsięwzięcia.

Podatek VAT

Jaka forma opodatkowania przy sklepie internetowym będzie najlepsza?

Jeśli decydujemy się na prowadzenie sklepu internetowego, do wyboru mamy następujące formy opodatkowania:

  • ryczałt,
  • podatek liniowy,
  • skala podatkowa.

Ryczałt

W przypadku prowadzenia działalności usługowej, związanej z handlem, ryczałt wynosi 3%. Jest to bardzo interesująca opcja, zważając na wysokość podatku. Ryczałt charakteryzuje się również ograniczonymi do minimum formalnościami. Dzięki temu osoby, które nie mają za wiele czasu, a nawet łączą etat z własnym sklepem, mogą w pełni skupić się na tym, co dla biznesu najistotniejsze. Wszelkie formalności można załatwić drogą pocztową i nie ma potrzeby odwiedzania oddziału ZUS, nie licząc specjalnych przypadków.

Skala podatkowa

Skala podatkowa w odróżnieniu od podatku liniowego umożliwia nam skorzystanie z licznych ulg i przywilejów. Możemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem, otrzymujemy ulgi podatkowe i mamy również możliwość zwolnienia z podatku w związku z inwestycjami w specjalnej strefie ekonomicznej. Skala podatkowa jest dobrym rozwiązaniem dla biznesów, które nie przekraczają pierwszego progu skali – 85,528 zł. Jeśli ten próg zostanie przekroczony, to nawet wspomniane ulgi nie będą rekompensować płaconych podatków. Wtedy warto zainteresować się podatkiem liniowym.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to idealny wybór dla większych firm, których roczny dochód nie jest niższy niż 100 tys. zł. W przypadku tej formy opodatkowania nie ma możliwości rozliczenia dochodu wspólnie z małżonkiem. Podatek liniowy jest dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy poza prowadzoną działalnością, uzyskujemy dochody z innych źródeł, które rozlicza się według skali podatkowej.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Tak więc, jaką formę opodatkowania przy sklepie internetowym wybrać? Jeśli chodzi o początkujące sklepy, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się ryczałt ewidencjonowany. Podatek jest niski, a formalności ograniczone do minimum, przez co ta forma może być bardzo opłacalna. Warto pamiętać, że przy ryczałcie nie ma możliwości rozliczania kosztów. Trzeba również wcześniej sprawdzić, czy faktycznie ryczałt nam przysługuje.

Brak VAT przy sklepie internetowym?

W niektórych przypadkach przedsiębiorca jest zmuszony do rejestracji jako podatnik VAT. Jest to zależne od rodzaju sprzedawanych produktów. Jeśli istnieje możliwość rezygnacji z podatku VAT, to warto rozważyć taką opcję, gdyż może być ona opłacalna dla sklepu internetowego. Taki wariant warto wybrać szczególnie wtedy, gdy naszą ofertę kierujemy do osób prywatnych, a nie innych firm oraz gdy koszty prowadzenia działalności są bardzo niskie lub nie ma ich wcale.

W powyższych przypadkach rezygnacja z podatku VAT jest jak najbardziej wskazana i w połączeniu z ryczałtem może znacznie ułatwić prowadzenie sklepu internetowego. Na bycie czynnym podatnikiem VAT warto zdecydować się wtedy, gdy koszty prowadzenia działalności są wysokie, a towary będą pochodzić od zewnętrznych dostawców. Warto również wziąć pod uwagę nakłady na rozwój sklepu internetowego, jeśli są małe, to lepiej z VAT zrezygnować.

Sklep internetowy a działalność nierejestrowana

Jeśli miesięczne przychody nie przekraczają połowy minimalnej kwoty wynagrodzenia, to istnieje możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej. W 2020 roku granica przychodów wynosi 1300 zł i jeśli zostanie przekroczona, będziemy musieli zarejestrować działalność gospodarczą w ciągu następnych 7 dni. Inny warunek to aby podatnik w okresie ostatnich 5 lat nie prowadził działalności gospodarczej.

Nierejestrowanie działalności może być świetną okazją do przetestowania pomysłu na sklep internetowy. W razie, gdyby okazało się, że nie trafiliśmy z niszą lub konkurencja jest zbyt duża, mamy możliwość rezygnacji z prowadzenia sklepu bez większych problemów. Natomiast jeśli pomysł chwyci, a przychód przekroczy połowę minimalnej kwoty wynagrodzenia, to konieczne będzie zarejestrowanie działalności w CEIDG.

Ostateczny wybór formy opodatkowania jest sprawą indywidualną każdego przedsiębiorcy. Jeśli jednak mamy w planach otwarcie małego sklepu internetowego, to znakomitym rozwiązaniem może okazać się ryczałt ewidencjonowany i rezygnacja z VAT, a poprzedzić to wszystko można prowadzeniem nierejestrowanej działalności. To bezpieczne i strategiczne wyjście, które może znacznie pomóc w dalszym rozwoju sklepu internetowego.

Aby otwarcie sklepu internetowego było jeszcze łatwiejsze możesz założyć sklep internetowy na oprogramowaniu Sky-Shop, które dzięki dużej liczbie różnych integracji, mocno zautomatyzuje prowadzenie sklepu internetowego i oszczędzi wiele Twojego czasu. Dzięki integracjom w Sky-Shop łatwo otworzysz nie tylko własny sklep ale również rozpoczniesz sprzedaż na Allegro czy Ceneo.

Komentarze