Źródła przychodów to pojęcie prawa podatkowego, które określa skąd pochodzą środki opodatkowane podatkiem dochodowym. Poniżej krótki przewodnik po źródłach przychodów.
Kwestie źródeł przychodów reguluje artykuł 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350). Według niej, źródłami przychodów są m.in.:
- stosunek służbowy
- stosunek pracy (również spółdzielczy stosunek pracy)
- członkostwo w spółdzielni rolniczej
- członkostwo w innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną
- praca nakładcza
- emerytura
- renta
- pozarolnicza działalność gospodarcza
- działalność wykonywana osobiście
- działy specjalne produkcji rolnej
- najem (oraz podnajem)
- dzierżawa (oraz poddzierżawa, również działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego, jego składników na cele nierolnicze lub na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą)
- prawa majątkowe
- kapitały pieniężne
- inne źródła wyszczególnione w artykule 20 ustawy
- sprzedaż własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego
- sprzedaż nieruchomości, ich części oraz udziału w nich
- sprzedaż prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej
- sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów
Cztery ostatnie pozycje na liście powyżej są specjalnego rodzaju, gdyż stosuje się do nich zasadę niepodlegania pod pojęcie przychodu w przypadku, gdy odpłatne zbycie (sprzedaż) nastąpiło przynajmniej 5 lat podatkowych od ich nabycia. Więcej o tym wyjątku przeczytasz w artykule tutaj.
Inne źródła to m.in. dochody z pracy za granicą, stypendia, zasiłki chorobowe i macierzyńskie, alimenty, zasiłki dla bezrobotnych, zwroty darowizn. Wszystkie źródła przychodów, jakie są zwolnione z podatku, znajdziemy przeglądając powyższą ustawę. Warto również pamiętać, że jeżeli zataimy przed fiskusem nasze dochody (lub ich część), zostanie nałożona na nas kara zapłaty 75 procentowego podatku od naszych dochodów.