Kompendium wiedzy o podatkach od nagród

loteria totolotek

Przyjęło się, że każdą wygraną w konkursie trzeba rozliczyć z urzędem skarbowym. W tym artykule obalimy szereg mitów dotyczących konkursów i sposobu ich rozliczania. Przeczytasz, kiedy trzeba opłacić podatek, a kiedy nie musisz tego robić oraz jakie deklaracje należy wypełnić, by odliczenie należnego podatku odbyło sie w sposób prawidłowy.

loteria totolotek

Czy każda wygrana w konkursie jest opodatkowana?

Mało kto na co dzień zgłębia tajniki podatków dotyczących konkursów i loterii, dlatego to normalne, ze możemy nie znać odpowiedzi na postawione pytanie. Według prawa podatkowego, jeżeli wartość nagrody, jaką otrzymaliśmy, nie przekracza 2280 złotych, odprowadzenie podatku nie jest konieczne. Poza tym, istotnym jest, w jaki sposób wyłaniany był laureat nagrody, dlatego wartość ta dotyczy jedynie wygranych w grach losowych.

Wyróżnia się 2 sposoby określania zwycięzcy: losowanie oraz regulamin uczestnictwa w konkursie. Co ciekawe, w ustawie PIT nie ma jasnej definicji konkursu, dlatego tym bardziej trudniej określić, jak dokładnie wygląda rozliczanie się z nagród, których wartość przekracza 2 000 złotych.

Przyglądając się interpretacji pojęcia konkursów przez organy prawne można stwierdzić, że aby loteria, w której można wygrać nagrody, była konkursem, musi posiadać element określany jako rywalizacja.

Kiedy nie zapłacisz podatku od nagrody?

Jak wiadomo, jeśli wartość jej nie przekracza 2280 złotych (w przypadku gier losowych). Ponadto nie zapłacimy go również w poniższych sytuacjach:

  • kiedy wydajesz nagrodę z konkursu, który był organizowany i emitowany przez radio, telewizję lub gazety,
  • kiedy organizujesz konkurs z kategorii sztuki, szeroko pojętej kultury oraz nauki.

Pamiętajmy, że w powyższych przypadkach, nagroda nie może przekroczyć wartości 760 zł.

Nagroda a podatek dochodowy

Jeżeli wygrana w konkursie przekroczy wyżej wymienioną kwotę, organizator jest zobligowany do odprowadzenia podatku, który wynosi 10%. Trzeba jednak zaznaczyć, iż to na organizatorze spoczywa obowiązek pobrania owego procenta podatku w każdej sytuacji, bez względu na to, jaka nagroda była przewidziana w loterii.

Prawo jednak jest ruchome i bardzo często niektóre przepisy ulegają zmianom lub korekcie. Z tego powodu warto na bieżąco monitorować owe zmiany i zawsze przy wybieraniu danej w konkursie sprawdzić, czy aby próg od którego należy opłacić podatek, nie został podniesiony. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności i przede wszystkim kary grzywny podatkowej lub innych problemów z fiskusem. Jest to bardzo ważne szczególnie dla tych organizatorów, którzy często realizują różne konkursy i loterie.

Komentarze