Kredyt konsolidacyjny – zalety

kredyt PLN

Sytuacje, w których liczba zaciągniętych pożyczek i kredytów przerasta możliwości finansowe dłużnika, zdarzają się bardzo często. Rozwiązanie tego wciąż rosnącego problemu jest zadaniem niemal karkołomnym. Jakie są alternatywny dla osób, które się z nim borykają? Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. 

kredyt PLN

Czym jest kredyt konsolidacyjny? 

Konsolidacja z definicji jest procesem łączącym kilka elementów (spółek, produktów, podmiotów) w jeden. Konsolidacja długu, zwana także kredytem konsolidacyjnym, to zatem połączenie wszystkich zaciągniętych przez dłużnika kredytów/pożyczek w jeden. Rozwiązanie takie ujednolica stopę procentową i inne warunki pożyczki. Zwykle wiąże się ono również z przedłużeniem terminów spłaty. Najprościej rzecz ujmując, konsolidacja długów jest po to, aby zmniejszyć koszty jego obsługi. Konsolidacji mogą podlegać niemal wszystkie kredyty – hipoteczne, samochodowe, ratalne czy debetowe, a rozwiązanie to przeznaczone jest dla wszystkich, których miesięczne zobowiązania kredytowe spowodowały finansowe kłopoty. 

Zalety kredytu konsolidacyjnego 

Nakładanie się na siebie kilku zobowiązań kredytowych może spowodować duże problemy finansowe w budżecie gospodarstwa domowego. Skonsolidowanie kredytów może znacząco pomóc, o ile zareagujemy w odpowiednim czasie. Co w praktyce daje kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim jedną, dużo niższą ratę kredytu. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko powstania finansowego zatoru w domowym budżecie. Kolejnym ważnym aspektem jest niższe oprocentowanie kredytu, a co za tym idzie – ujednolicenie stopy procentowej wszystkich pożyczek. Nie możemy zapomnieć również o przedłużonym terminie spłaty. Są to realne korzyści, jakie niesie ze sobą konsolidacja długu. Warto jednak pamiętać o tym, że systematycznie spłacany kredyt konsolidacyjny korzystnie wpływa na naszą historię w BIK. Może mieć to swoje dobre konsekwencje, gdy w przyszłości będziemy starać się np. o kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny, jak wszystko, posiada też jednak swoje wady. Przedłużenie terminu spłaty wszystkich kredytów powoduje, że z każdym dodatkowym rokiem rośnie także część odsetkowa kredytu, a co za tym idzie – w ostatecznym rozrachunku zapłacimy więcej. Nie oznacza to jednak, że kredyt konsolidacyjny nie jest dla nas korzystny. 

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny? 

Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego, musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy nadchodzące problemy ze spłatą kredytu będą długotrwałe, czy może będą miały charakter przejściowy. W pierwszym przypadku najlepiej zdecydować się nad konsolidacją długów – im wcześniej, tym lepiej. Dla dłużników, których problemy są chwilowe, banki proponują inne rozwiązania – karencja w spłacie kredytu lub wakacje kredytowe.

Komentarze