Podatek od kupna samochodu

samochód w działalności gospodarczej

Zakup samochodu to dla większości Polaków spory wydatek. Kupując pojazd, musimy się liczyć nie tylko z kosztami samego samochodu, ale również z koniecznością opłacenia podatków i innych opłat. Warto zobaczyć, co zrobić zaraz po zakupie wymarzonych czterech kółek oraz ile nas to będzie kosztowało. komis samochodowy Kupując nowy samochód z salonu, nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z opłaceniem należnego podatku. Ustawa przewiduje, że podatkiem od czynności cywilno-prawnych jest obciążona transakcja, do której nie ma zastosowania podatek VAT.

Zakup samochodu od innej osoby prywatnej

Gdy kupujemy pojazd od przysłowiowego Kowalskiego, mamy obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Obowiązek ten nie dotyczy osób, które kupiły pojazd o wartości nieprzekraczającej 1000 zł. Stawka podatku PCC w związku z zawarciem umowy kupna-sprzedaży samochodu (jak i innych ruchomości) wynosi 2%. Na jego opłacenie mamy 14 dni od daty widniejącej na umowie. Należy w tym celu udać się do urzędu skarbowego, pod który podlegamy, wypełnić i złożyć formularz PCC-3 oraz opłacić wyliczoną kwotę w kasie urzędu lub na jego rachunek bankowy.

Uwaga! Jeżeli rynkowa wartość pojazdu znacznie różni się od tej wpisanej na umowie, urzędnik może zastosować średnią cenę rynkową zakupionego modelu samochodu z dnia, w którym podpisano umowę. W niektórych przypadkach, gdy cena ruchomości wpisana w umowie wydaje się być zaniżona, niezbędna jest opinia biegłego, który określi jej realną wartość.
Przykład: Adam kupił od Tomka używany samochód Volvo z 2000 r. Zapłacił za niego 7000 zł. Adam musi w ciągu dwóch tygodni zapłacić podatek PCC zgodnie z wyliczeniem 7000 zł x 0,02 = 140 zł.

Zakup samochodu od firmy

Jeżeli kupujemy samochód od przedsiębiorcy, będącego podatnikiem VAT lub od innego podatnika, który jest zwolniony z tego podatku, dostajemy fakturę VAT lub VAT-marża i jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku PCC. W tym przypadku udajemy się od razu do wydziału komunikacji i możemy rejestrować pojazd.

Przykład: Wojtek kupił samochód od właściciela pizzerii. Samochód był zarejestrowany na firmę, więc Wojtek dostał fakturę VAT-marża i nie był zobowiązany do zapłaty podatku.

Zakup pojazdu z komisu

Pomimo ogromniej dominacji serwisów internetowych, które ułatwiają sprzedaż wzajemną, w dalszym ciągu popularne w naszym kraju są komisy samochodowe, w których można kupić używane pojazdy. Nabywający pojazd nie płaci podatku PCC, ponieważ sprzedaż komisowa jest opodatkowana podatkiem VAT (który jest zawarty w cenie samochodu). Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj faktury, jaką po kupnie wyda nam komis samochodowy (może to być faktura VAT lub VAT-marża), jeżeli kupujemy samochód, który chcemy wykorzystywać w działalności gospodarczej („na firmę”).


Zakup pojazdu za granicą

Kupno nowego samochodu za granicą na użytek prywatny, wiąże się z koniecznością opłacenia w Polsce podatku VAT. W takim przypadku sami obliczamy należny podatek w ciągu 14 dni od zakupu, składając jednocześnie formularz VAT-10, informację VAT-23 i kopię faktury. Samochody używane z innego kraju UE nie podlegają opodatkowaniu VAT (podatek ten został już zapłacony w cenie samochodu lub gdy transakcja nie podlega takiemu opodatkowaniu). W takim przypadku trzeba złożyć formularz VAT-24 do urzędu skarbowego wraz fakturą lub umową potwierdzającą nasz zakup. Urzędnik wyda zaświadczenie VAT-25 o zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku VAT. Koszt takiego dokumentu to 160 zł.

Warto wiedzieć, że gdy miejsce sprzedaży i przekazania używanego auta znajduje się w innym kraju Unii Europejskiej, możemy również uniknąć zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC).

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowy czy używany pojazd z zagranicy, jesteśmy zobligowani do zapłacenia akcyzy oraz złożyć deklarację uproszczoną AKC-U. Trzeba tego dokonać w ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu do Polski, jednak nie później niż w dzień, w który rejestrujemy ten pojazd. W przypadku samochodów osobowych, wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika: 3,1% dla jednostek do 2000 cm3 oraz 18,6 % dla większych silników.

Uwaga! Kolejność naliczania VAT i akcyzy ma znaczenie. Najpierw do ceny pojazdu doliczana jest akcyza, w drugiej kolejności VAT.
Warto wiedzieć, że od stycznia 2016 roku, nie obowiązuje już opłata recyklingowa, która do tej pory wynosiła 500 zł.

Komentarze