Podatek od sprzedaży samochodu

samochody na sprzedaż

Podatek płacimy nie tylko podczas zakupu samochodu, ale czasami również gdy go sprzedajemy. Jest to sytuacja zbliżona do sprzedaży domu czy mieszkania, ale różni się w kilku istotnych aspektach. W tym artykule dowiesz się m.in. kiedy można sprzedawać pojazd bez konieczności opłacenia daniny na rzecz państwa oraz co może wpłynąć na wysokość należnego podatku.

samochody na sprzedaż

Poczekaj 6 miesięcy

Jeżeli kupiłeś samochód i chcesz go sprzedać przed upływem pół roku, będziesz musiał zapłacić podatek. Warto więc poczekać te kilka lub kilkanaście tygodni i sprzedać bez obawy, że będziemy musieli na niego wydać kolejne środki finansowe.

Termin 6 miesięcy liczy się od pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu kupna pojazdu.

Przykład: Wojtek kupił samochód 10 lutego. Okres karencji w tym przypadku zacznie się więc 1 marca. Podatnik będzie mógł więc sprzedać samochód (bez konieczności opłacenia podatku) we wrześniu.

Rozliczenie w PIT

Jeżeli jednak zmuszeni zostaliśmy do sprzedaży auta przed upływem sześciu miesięcy, musimy wykazać dochód w rocznym rozliczeniu pit na formularzu PIT-36. Uwaga: osoby rozliczające się dotychczas za pomocą druku PIT-37, już go nie wypełniają.

Podobnie jak w przypadku sprzedaży domu, mieszkania czy innych nieruchomości, opodatkowany jest tylko dochód, czyli różnica między ceną zakupu i sprzedaży. Jeżeli więc sprzedajemy samochód za mniejszą kwotę, niż zapłaciliśmy za niego, nasz dochód wynosi 0 zł (mamy natomiast stratę).

Przykład: Adrian nabył drogą kupna samochód w czerwcu, jednak zmuszony był szybko go sprzedać. Cena zakupu wyniosła 10 000 zł, natomiast podatnik sprzedał pojazd za 9500 zł. Adrian podatku więc nie płaci, ale nie zwalnia go to z obowiązku wykazania dochodu w rocznym rozliczeniu PIT.

Przykład: Grzegorz kupił okazyjnie samochód od znajomego za 4000 zł. Okazało się, że jego sąsiad poszukuje właśnie dokładnie tego modelu. Grzegorz postanowił sprzedać sąsiadowi auto za 5000 zł. Oznacza to, że dochód podatnika w tym przypadku wyniósł 1000 zł i od tego naliczony zostanie podatek.

Warto wiedzieć, że gdy ponosimy stratę z tytułu sprzedaży samochodu w okresie 6 miesięcy od jego zakupu (sprzedaliśmy go po niższej cenie, niż za niego zapłaciliśmy), możemy ją odliczyć w ciągu następnych 5 lat. Dotyczy to tylko odliczenia od podatku z tytułu sprzedaży samochodu. Na przykład, jeżeli w 2014 roku odnotowaliśmy stratę w wysokości 1500 zł, a w 2016 roku sprzedaliśmy inny samochód z zyskiem 3000 zł, należny podatek za 2016 r. zostanie wyliczony od kwoty 1500 zł.

Uwaga na nagrody i otrzymane spadki

Osoby, które wygrały samochód w loterii lub konkursie oraz podatnicy, którzy otrzymali pojazd w spadku po najbliższej rodzinie, muszą uważać. Gdy zdecydują się na sprzedaż nabytego dobra przed upływem pół roku, może okazać się, że podatek ze sprzedaży będzie bardzo wysoki.

Na przykład otrzymując auto w spadku i sprzedając je niedługo po jego nabyciu, podatek jest liczony od całości wartości pojazdu. Wynika to z faktu, iż różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu (0 zł), będzie zawsze wartością dodatnią i sięgnie zazwyczaj 100% wartości samochodu. Można jednak obniżyć podatek, wykazując koszty związane np. z naprawą pojazdu itp.

Komentarze

PIT