Podatek od wynajmu mieszkania

mieszkanie na wynajem

Gdy decydujemy się wynająć nasze mieszkanie, musimy liczyć się z koniecznością opłacenia należnego podatku. To, ile on wyniesie, zależy od wybranej formy opodatkowania. Może się okazać, że w ciągu roku możemy zaoszczędzić lub stracić od kilkuset złotych wzwyż. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dla osób chcących oddać swoje cztery kąty w wynajem.

mieszkanie na wynajem

Mamy do wyboru comiesięczne rozliczanie się ryczałtem lub zawarcie dochodów z wynajmu w rocznym rozliczeniu PIT. Czasami bardziej opłaca się jedna forma opodatkowania, a niekiedy druga.

Ryczałt albo rozliczenie w PIT

Ryczałt wynosi 8,5 procenta od kwoty wynajmu. Opłaca się on w momencie, gdy właściciel mieszkania nie ponosi kosztów rachunków, czynszu itd., czyli dostaje tylko tzw. odstępne. Nie można jednak odliczyć wtedy kosztów remontu, amortyzacji, zakupu nowych mebli itp. Podatek wylicza i opłaca się samodzielnie, bez wezwania urzędu skarbowego. Płaci się go co miesiąc (do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni) korzystając z formularza PCC-3 (można to zrobić w kasie urzędu, pocztą lub przelewem z banku internetowego lub stacjonarnego – koniecznie z konta właściciela). W rocznym rozliczeniu dochód z wynajmu rozliczanego ryczałtem, wykazujemy na formularzu PIT-28.

Opodatkowanie skalą podatkową (18 lub 32 procent) opłaca się w sytuacji, gdy lokatorzy płacą z góry umówiony czynsz, a właściciel martwi się o płacenie rachunków i innych opłat. Można dzięki takiej formie rozliczenia odliczyć wydatki na amortyzację, remont, zakup wyposażenia, mebli i innych niezbędnych urządzeń do mieszkania. Aby skorzystać z rozliczenia skalą podatkową, wystarczy wpisać swój dochód z wynajmu w odpowiednią rubrykę w rocznym rozliczeniu na formularzu PIT-36.

Ważne informacje

Domyślnym sposobem rozliczenia jest skala podatkowa. Jeżeli do 20 dnia miesiąca, przypadającego po miesiącu poboru pierwszego czynszu, nie zgłosimy naczelnikowi właściwego nam urzędu skarbowego chęci skorzystania z rozliczenia ryczałtem, nie będzie można tego dokonać aż do nowego roku. Rodzaj rozliczenia można zmienić bowiem tylko raz do roku, do 20 stycznia.

Część osób nie zgłasza do urzędu skarbowego faktu wynajmowania swojego mieszkania, licząc na uniknięcie podatku. Warto więc przypomnieć, że kary za niezgłoszenie dochodu do opodatkowania, może skutkować stawką podatku karnego w wysokości 75 procent dochodu. Co więcej, w przypadku braku opłacania należnej daniny, nie będzie możliwości skorzystania z tzw. najmu okazjonalnego.

Najem okazjonalny to specjalna forma wynajmu, w której pośrednikiem podczas podpisywania umowy jest notariusz. Wprawdzie taka umowa obarczona jest początkowym kosztem pracy notariusza, ale jest to bardzo korzystna sytuacja dla właściciela wynajmowanego mieszkania lub innej nieruchomości. Gdy lokator przestaje płacić lub gdy np. staje się uciążliwy dla sąsiadów i nie chce opuścić dobrowolnie wynajmowanego lokum, nie potrzeba wyroku sądu i komornika, by taką osobę usunąć z mieszkania. W przypadku zwykłej umowy, procesy sądowe przeciwko trudnym lokatorom ciągną się czasami wiele miesięcy, a stratni są zawsze właściciele nieruchomości.

Komentarze

PIT