Sprzedajesz na Allegro? Sprawdź, jakie podatki cię obowiązują!

polskie złote PLN
UWAGA! JUŻ CZAS ROZLICZYĆ PIT za 2020!: Kliknij i pobierz darmowy program

Kupując i sprzedając na Allegro użytkownik jest zobowiązany do zapłacenia – uwaga! – podatku. W przypadku nabywcy wszystko zależy od kwoty, którą uiszcza za towar. Inaczej jest ze sprzedażą. Oto kilka zasad rozliczania się z fiskusem za transakcje na platformie sprzedażowej.

pieniądze polskie złote PLN

Ile zapłacą sprzedawcy, a ile kupujący?

Serwisy aukcyjne codziennie oferują miliony różnych produktów do nabycia. W najprostszej sytuacji podatkowej znajdują się firmy. Nieco mniej komfortowo mogą czuć się indywidualni sprzedawcy. Przedsiębiorstwa rozliczają się z fiskusem na podstawie faktur i rachunków, podobnie jak w tradycyjnym sklepie.

Osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, powinny zapłacić podatek od każdego sprzedanego przedmiotu, który wystawca posiadał przez okres krótszy niż 6 miesięcy. Tak uzyskany dochód należy uwzględnić w formularzu PIT (rubryka „inne dochody”) i uiścić za niego podatek.

W przypadku osób, u których dochód nie jest wyższy niż pierwszy próg, podatek wynosi 19 proc. Natomiast w przypadku podatników, którzy go przekroczyli, będzie on większy – 30 lub 40 proc. Jeżeli sprzedawca z aukcji zarobił kwotę większą niż 10 tysięcy euro, wówczas podatek wyniesie go 22 proc.

Opodatkowanie dotyczy także kupującego. Gdy uiści on kwotę powyżej 1000 zł musi zapłacić fiskusowi 2 proc. tzw. podatku PCC. Jeżeli nabywca z braku wiedzy bądź z premedytacją nie wniesie opłaty, wówczas stosowane są wobec niego odpowiednie przepisy prawa.

A co na to prawo?

Osoby często korzystające na sprzedaży przez Allegro nie są zadowolone także z tego, że aktywność na platformie sprzedażowej zmusza ich do zakładania działalności gospodarczej. Wątpliwości wzbudzają już przepisy, które w tej kwestii są bardzo nieprecyzyjne. Wedle nich działalność powinien posiadać każdy użytkownik aukcji zarabiający przez nie w sposób ciągły i zorganizowany. Jednak nie padają żadnego konkretne ramy czasowe dookreślające sytuację sprzedawcy.

W zależności od tego, jaką rolę pełni uczestnik serwisów aukcyjnych, musi on dostosować się do zasad i zapłacić fiskusowi odpowiednią kwotę. Szczególnie osoby fizyczne powinny przyjrzeć się swojemu uczestnictwo na Allegro i sprawdzić, czy nie są zmuszone do założenia działalności.

Komentarze