Ulga internetowa w rozliczeniu PIT

pit

Ulga za dostęp do internetu to odliczenie, które jest dostępne praktycznie dla każdego gospodarstwa domowego. Możliwości skorzystania z ulgi na wydatki poniesione za korzystanie z sieci, zostały jednak w ostatnich latach mocno ograniczone. Od 2013 r. wydatki na internet można odliczać tylko w dwóch następujących po sobie latach i tylko wtedy, gdy w latach poprzedzających nie skorzystaliśmy z ulgi.

składanie pit

Na przykład, jeżeli odliczaliśmy koszty internetu w PIT za 2014 r., to będziemy mogli je również odliczyć za rok 2015. Jeżeli pierwsze odliczenie nastąpiło za rok 2013, a w 2014 z ulgi nie korzystaliśmy, to również w 2015 nie będzie takiej możliwości. Nie skorzystają z niej też podatnicy, którzy odliczali ulgę za internet jednorazowo, w dwóch następujących lub nienastępujących po sobie latach przed rokiem 2013.

Czy wiesz, że…

Rozliczając PIT za pomocą programu lub przez stronę internetową, ulga za internet zostanie obliczona automatycznie? Ściągnij program lub wypełnij PIT online!

Maksymalne odliczenie kosztów korzystania w ciągu roku to 760 zł. Jeżeli więc płacimy dostawcy usług internetowych mniej niż 63 zł miesięcznie, będziemy mogli odliczyć całość poniesionych kosztów. Co istotne, sposób łączenia się z siecią jest nieistotny – może to być usługa udostępniana przez operatorów telefonii przewodowej, komórkowej, telewizji cyfrowej i innych usługodawców.

Ważnym jest, by zachować wszelkie dowody zakupu dostępu do sieci, faktury, potwierdzenia przelewów itd. Mogą to być dowolne dokumenty, wskazujące jednakże na zawarcie dwustronnej umowy między nami a usługodawcą (dane identyfikacyjne, rodzaj usługi, jej koszt itd).

W skrócie:

  • z ulgi internetowej za 2015 r. korzystają osoby, które nie odliczały wcześniej kosztów korzystania z internetu, lub zrobiły to za rok podatkowy 2014
  • maksymalne odliczenie w skali roku to 760 zł
  • należy zachować wszystkie dokumenty zakupu usług dostępu do internetu

 

Sprawdź też jak złożyć PIT i do kiedy należy to zrobić

Komentarze