Ulga za oddaną krew w rozliczeniu PIT

oddawanie krwi w stacji krwiodawstwa pozwala skorzystać z ulgi w PIT

Nie każdy wie, że honorowi dawcy krwi, poza ulgami w środkach transportu i uprzywilejowaniu w innych sytuacjach, mogą również odliczyć od dochodu ekwiwalent za oddaną krew i osocze.

oddawanie krwi w stacji krwiodawstwa pozwala skorzystać z ulgi w PIT

W ciągu roku mężczyźni mogą oddać maksymalnie 2,7 l krwi, kobiety natomiast 1,8 l. Limitem ilości oddanego osocza w jest 25 litrów rocznie. Pomimo ustawowego rozróżnienia pomiędzy krwią a osoczem, urzędy skarbowe traktują je jednakowo, wyceniając koszt 1 litra na 130 zł (tyle kosztuje krew, osocze wg ustawy jest droższe o 40 zł).

Ulga za oddaną krew jest w rzeczywistości taką samą darowizną jak np. darowizna na cele kultu religijnego i darowizn na rzecz pożytku publicznego (ich wartość się sumuje). Ich łączna wysokość nie może być większa niż 6% dochodu, co pozwala teoretycznie odliczyć 3601 zł w przypadku mężczyzn i 3484 zł u kobiet. Aby tak się stało, roczny dochód podatnika nie mógłby być niższy niż 60.017 zł, musiałby oddać maksymalną ilość krwi i osocza oraz nie skorzystałby z ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego i na rzecz pożytku publicznego.

Czy wiesz, że…

Jako honorowy dawca krwi, możesz sporo zaoszczędzić na należnym podatku. Jeżeli skorzystasz z programu rozliczającego PIT, lub jego wersji na stronie internetowej, system automatycznie uwzględni wszystkie przysługujące Ci ulgi, łącznie z ulgą za oddaną krew. Ściągnij program lub wypełnij PIT online!

Skorzystają z tej ulgi wyłącznie osoby, które oddały krew w formie darowizny (nie sprzedały jej) i zrobiły to jako zarejestrowani w jednostce krwiodawstwa tzw. honorowi dawcy krwi (zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi). Istnieje też możliwość oddania krwi konkretnej osobie (np. krewnemu do operacji), ale musi się to odbyć za pośrednictwem publicznej służby krwi.

Dokumentem potwierdzającym jest zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa o ilości oddanej w formie darowizny krwi lub jej składników (zazwyczaj wpisywane do karty honorowego dawcy). Aby dokonać odliczenia z tytułu ulgi za oddaną krew, należy wypełnić odpowiednie rubryki w PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 oraz wypełnić załącznik PIT/O (ilość oddanej krwi oraz dane identyfikujące stacje krwiodawstwa, na rzecz których dokonaliśmy darowizny) i dołączyć go do wypełnionego wcześniej zeznania. Ważne: osoby rozliczające się podatkiem liniowym lub kartą podatkową nie mają prawa do tej ulgi.

Przykład: Jan Nowak miał w 2015 roku dochód w wysokości 22 tys. zł. Oddał w tym czasie 7 l krwi i osocza (7x130zł=910 zł). Może więc odliczyć ekwiwalent za całość oddanego płynu, ponieważ 6% z jego dochodu to 1320 zł. Jeżeli oddałby 12 l krwi w ciągu roku, mógłby odliczyć tylko ekwiwalent za 10 litrów, oczywiście pod warunkiem, że nie skorzystał z innej ulgi z tytułu darowizny na rzecz pożytku publicznego i cele kultu religijnego.

Podsumowując:

  • możemy odliczyć oddaną krew od dochodu pod warunkiem, że oddamy ją w stacji krwiodawstwa nieodpłatnie w formie darowizny
  • wysokość odliczenia nie może być większa niż 6 procent rocznego dochodu
  • należy pamiętać o załączniku PIT/O dołączanym do rocznego zeznania podatkowego PIT

 

Pamiętaj o terminach składania zeznań PIT! Informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Jeżeli nie wiesz jak złożyć PIT, zobacz koniecznie nasz poradnik!

Komentarze