Jeszcze do niedawna działalność gospodarcza królowała jako forma prowadzenia własnej firmy. Obecnie jednak coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści płynące ze spółek. Założenie spółki w XXI wieku jest znacznie uproszczone – można to zrobić online!
Spółka z o.o. przez Internet – tryb S24
Chociaż Polsce jeszcze daleko do krajów, w których większość spraw urzędowych można załatwić online, to bez wątpienia jesteśmy na dobrej drodze. Przykładem może być możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Umożliwia to tzw. tryb S24, korzystając z takiej możliwości spółka jest zakładana w sposób uproszczony, bez konieczności podpisywania aktu notarialnego.
Chcąc skorzystać z takiej możliwości, należy udać się pod adres ekrs.ms.gov.pl.
Spółka z o.o. krok po kroku
Rejestracja spółki z o.o. przez Internet jest znacznie uproszczona w stosunku do tradycyjnej procedury.
Przede wszystkim, należy przygotować niezbędne dane, takie jak:
- nazwa spółki
- adres spółki
- właściwy sąd rejestrowy według siedziby spółki
- lista wspólników
- PKD spółki.
Wypełnienie formularza nie jest trudne, a do jego wysłania potrzebny jest podpis elektroniczny. Niestety, ale posiadanie podpisu elektronicznego nie jest zbyt popularne, więc ten krok zniechęca wiele osób.
Koszty założenia spółki z o.o. przez Internet są niższe niż koszty założenia spółki u notariusza – unika się bowiem opłacenia taksy notarialnej.
Po przesłaniu dokumentów są one przekazywane do odpowiednich wydziałów KRS, które weryfikują dane. O podjętej decyzji zainteresowany jest informowany zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych.
Co dalej?
Po pomyślnym założeniu spółki z o.o. przez Internet należy:
- dostarczyć zaświadczenie o wpłaceniu kapitału spółki w ciągu 7 dni
- opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału spółki pomniejszonego o koszt wpisu do KRS i ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
- złożyć zgłoszenie NIP-8 w ciągu 21 dni od rejestracji spółki
- w razie potrzeby zgłosić się jako płatnik VAT w terminie co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją.
Nie ma konieczności zgłaszania się do US i ZUS – wszystkie potrzebne dane są im przesyłane przez system.
– Tryb S24 to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Założenie innych rodzajów spółek wymaga jednak przejścia normalnej procedury. Na szczęście można je skrócić i sprawić, że wszystkie sprawy zostaną załatwione na odległość – twierdzi jeden ze specjalistów firmy consultingowej MCT Group.
Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z usług odpowiedniej firmy.
Zakładanie spółki na odległość
Chociaż to właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są najpopularniejsze, nie są jedynym rozwiązaniem.
Przedsiębiorca może bowiem wybrać jako formę prowadzenia działalności:
- spółkę jawną
- spółkę partnerską
- spółkę akcyjną
- spółkę komandytową.
Każde z tych rozwiązań ma inne zalety, ale jedną poważną wadę – nie można ich założyć przez Internet. Na szczęście, korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy, cały proces można skrócić.
Pierwsza opcja zakładania spółki na odległość często stosowana jest przez polskich inwestorów. Zakłada ona umówienie dwóch wizyt u notariusza – jedną odbywa przedsiębiorca, który podczas wizyty podpisuje wcześniej dostarczoną mu umowę spółki. Następnie przesyła dokumenty do podpisania firmie, która następnie w jego imieniu prowadzi cały proces.
Druga opcja najczęściej wybierana jest przez zagranicznych inwestorów. Wystarczy dostarczyć mailowo firmie zakładającej spółki wszystkie potrzebne dane i przesłać poświadczone notarialnie pełnomocnictwo wystawione na jednego z pracowników firmy. Dzięki temu pracownik firmy może w imieniu zainteresowanego założyć spółkę.
W XXI wieku proces zakładania spółki można znacznie skrócić. I chociaż tylko w przypadku spółki z o.o. może on odbywać się online, to istnieją inne metody na założenie spółki bez obecności na miejscu!