Zakładanie spółki przez Internet – czyli witamy w XXI wieku

UWAGA! JUŻ CZAS ROZLICZYĆ PIT za 2020!: Kliknij i pobierz darmowy program

Jeszcze do niedawna działalność gospodarcza królowała jako forma prowadzenia własnej firmy. Obecnie jednak coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści płynące ze spółek. Założenie spółki w XXI wieku jest znacznie uproszczone – można to zrobić online!

Spółka z o.o. przez Internet – tryb S24

Chociaż Polsce jeszcze daleko do krajów, w których większość spraw urzędowych można załatwić online, to bez wątpienia jesteśmy na dobrej drodze. Przykładem może być możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Umożliwia to tzw. tryb S24, korzystając z takiej możliwości spółka jest zakładana w sposób uproszczony, bez konieczności podpisywania aktu notarialnego.

Chcąc skorzystać z takiej możliwości, należy udać się pod adres ekrs.ms.gov.pl.

Spółka z o.o. krok po kroku

Rejestracja spółki z o.o. przez Internet jest znacznie uproszczona w stosunku do tradycyjnej procedury.

Przede wszystkim, należy przygotować niezbędne dane, takie jak:

 • nazwa spółki
 • adres spółki
 • właściwy sąd rejestrowy według siedziby spółki
 • lista wspólników
 • PKD spółki.

Wypełnienie formularza nie jest trudne, a do jego wysłania potrzebny jest podpis elektroniczny. Niestety, ale posiadanie podpisu elektronicznego nie jest zbyt popularne, więc ten krok zniechęca wiele osób.

Koszty założenia spółki z o.o. przez Internet są niższe niż koszty założenia spółki u notariusza – unika się bowiem opłacenia taksy notarialnej.

Po przesłaniu dokumentów są one przekazywane do odpowiednich wydziałów KRS, które weryfikują dane. O podjętej decyzji zainteresowany jest informowany zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych.

Co dalej?

Po pomyślnym założeniu spółki z o.o. przez Internet należy:

 • dostarczyć zaświadczenie o wpłaceniu kapitału spółki w ciągu 7 dni
 • opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału spółki pomniejszonego o koszt wpisu do KRS i ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
 • złożyć zgłoszenie NIP-8 w ciągu 21 dni od rejestracji spółki
 • w razie potrzeby zgłosić się jako płatnik VAT w terminie co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją.

Nie ma konieczności zgłaszania się do US i ZUS – wszystkie potrzebne dane są im przesyłane przez system.

– Tryb S24 to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Założenie innych rodzajów spółek wymaga jednak przejścia normalnej procedury. Na szczęście można je skrócić i sprawić, że wszystkie sprawy zostaną załatwione na odległość – twierdzi jeden ze specjalistów firmy consultingowej MCT Group.

Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z usług odpowiedniej firmy.

Zakładanie spółki na odległość

Chociaż to właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są najpopularniejsze, nie są jedynym rozwiązaniem.

Przedsiębiorca może bowiem wybrać jako formę prowadzenia działalności:

 • spółkę jawną
 • spółkę partnerską
 • spółkę akcyjną
 • spółkę komandytową.

Każde z tych rozwiązań ma inne zalety, ale jedną poważną wadę – nie można ich założyć przez Internet. Na szczęście, korzystając z pomocy wyspecjalizowanej firmy, cały proces można skrócić.

Pierwsza opcja zakładania spółki na odległość często stosowana jest przez polskich inwestorów. Zakłada ona umówienie dwóch wizyt u notariusza – jedną odbywa przedsiębiorca, który podczas wizyty podpisuje wcześniej dostarczoną mu umowę spółki. Następnie przesyła dokumenty do podpisania firmie, która następnie w jego imieniu prowadzi cały proces.

Druga opcja najczęściej wybierana jest przez zagranicznych inwestorów. Wystarczy dostarczyć mailowo firmie zakładającej spółki wszystkie potrzebne dane i przesłać poświadczone notarialnie pełnomocnictwo wystawione na jednego z pracowników firmy. Dzięki temu pracownik firmy może w imieniu zainteresowanego założyć spółkę.

W XXI wieku proces zakładania spółki można znacznie skrócić. I chociaż tylko w przypadku spółki z o.o. może on odbywać się online, to istnieją inne metody na założenie spółki bez obecności na miejscu!

Komentarze