Złożono już ponad 5 mln e-PIT-ów

program do faktur

Polacy do 19 marca złożyli przez Internet już ponad 5 milionów rocznych zeznań podatkowych. W 2016 roku o tej porze było ich ponad pół miliona mniej. Zeznania można w tym roku składać do 2 maja.

Składanie zeznania rocznego drogą elektroniczną jest coraz bardziej popularne. W ubiegłym roku został pobity kolejny rekord, gdyż przez Internet złożono prawie 8,3 mln deklaracji podatkowych za 2015 rok. Ministerstwo Finansów planuje w tym roku pobicie tego rekordu. Jest to bardzo możliwe, gdyż do 19 marca 2017 roku elektronicznie rozliczyło się już ponad 5 mln 60 tys. Polaków. W ubiegłym roku w tym samym okresie było złożonych niecałe 4,5 mln zeznań. W związku z tym, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, to rozliczyć można się do wtorku 2 maja. Pozostało więc jeszcze sporo czasu na pobicie rekordu.

Dlaczego warto rozliczyć się przez Internet?

PIT drogą elektroniczną składa się bardzo prosto, szybko i nie trzeba wychodzić z domu. To te rzeczy sprawiają, że co roku korzysta z nich coraz więcej osób. W 2009 roku przez Internet zostało wysłanych 320 tys. formularzy, w 2015 roku liczba ta wyniosła już ponad 7 milionów. Jak już wskazano wyżej, w ubiegłym roku został pobity rekord, gdyż złożono prawie 8,3 miliona e-PIT-ów.

Dodatkowo, od 15 marca jest możliwość skorzystania z nowego sposobu rozliczenia się z urzędem skarbowym. Należy tylko złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe. Zrobi to na podstawie danych, które są w jego posiadaniu oraz tych, które zostaną przekazane we wniosku. Ten sposób rozliczenia dochodów jest najprostszy, najpewniejszy i zdecydowanie najszybszy. We wniosku PIT-WZ przekazywane są do urzędu informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, czyli o przysługujących ulgach (np. ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna), a także podwyższonych kosztach uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Jak można złożyć zeznanie drogą elektroniczną?

Zeznanie drogą elektroniczną można złożyć na kilka sposobów

  • przy użyciu formularzy interaktywnych opublikowanych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl,
  • przy użyciu aplikacji e-Deklaracje Desktop,
  • korzystając z oprogramowania, które zostało stworzone zgodnie z aktualną specyfikacją Ministerstwa Finansów,
  • za pomocą formularzy online (dla deklaracji, które są składane w zakresie podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej oraz zeznania podatkowego PIT-37 od roku 2014, jak i zeznania PIT-38 od roku 2015) – są one opublikowane na stronie www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, zakładka e-Deklaracje, Formularze, Inne.

Komentarze

PIT