Zniesienie podatku od emerytury – na czym może polegać?

emeryci

Emeryci coraz głośniej domagają się zniesienia podatków ze swoich emerytur. Nic dziwnego. W końcu nie po to pracowali tyle lat i opłacali przez ten czas wysokie podatki, by nawet jako seniorzy, musieć oddawać cenną część emerytury naszemu krajowi. Taka zmiana byłaby bardzo korzystna dla seniorów i dzięki niej ich świadczenia wzrosłyby o nawet kilkaset złotych miesięcznie. W tym artykule zdradzimy, czy zniesienie podatku z emerytur jest w ogóle możliwe oraz na czym mogłoby polegać, gdyby ustawa weszła w życie. 

emeryci

Zniesienie podatku od emerytur, jakby to miało wyglądać? 

Na czym miałaby polegać taka zmiana jak zniesienie podatku od emerytur https://urzadskarbowy24.pl/? Seniorzy, którzy przez lata pracowali i opłacali składki, nawet na emeryturze muszą oddawać część swoich świadczeń dla państwa, a jak wiadomo, kwoty rent czy emerytur nie są bardzo wysokie. Pomniejszone o wyżej wymienione składki, dodatkowo znacznie się „uszczuplają”, a za coś przecież żyć trzeba. Projekt, który trafił do sejmu, zakłada więc, że podatek od emerytur zostałby zniesiony, przez co seniorzy mieliby swoje świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych. Takie rozwiązanie zdaje się mieć sens i być jak najbardziej na miejscu, biorąc właśnie pod uwagę fakt, iż ludzie ci swoje już przepracowali, opłacając przy tym uczciwie podatki. Jednak jest też druga strona medalu, bo znacznie obciążyłoby to budżet państwa. Co na ten temat myślą Polacy? Według przeprowadzonych badań wynika, że za przyjęciem tej ustawy opowiada się aż 79% Polaków. Podobny pomysł był już raz złożony w Sejmie, ale przepadł. Jak będzie tym razem? Pewnie wszystkiego dowiemy się już niedługo. 

Emerytura bez podatku – czy to naprawdę dobry pomysł? 

Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się być logiczne i bardzo dobre dla emerytów, którzy przecież przez wiele lat pracy opłacali wysokie podatki, więc dlaczego teraz mają ponownie oddawać część swoich emerytur? Zniesiony podatek od emerytury oznaczałby przecież dla nich wzrost emerytury o nawet kilkaset złotych! Co przy dzisiejszych cenach leków czy żywności byłoby dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak jak to wygląda od drugiej strony? Wprowadzenie takich zmian miałoby poważne konsekwencje dla budżetu państwa, a projekt ten kosztowałby kilkanaście milionów złotych. Coś kosztem czegoś. Pomysł ze zniesieniem podatku od emerytów i rencistów jest jak najbardziej słuszny, ale jednak wymaga dokładnego przemyślenia go oraz dokonania niezbędnych poprawek, tak aby każda ze stron była zadowolona. Czy to może się udać? Wszystkiego dowiemy się z czasem, póki co możemy tylko snuć domysły. 

Komentarze