Urząd Skarbowy Żary

Urząd Skarbowy w Żarach

Urząd Skarbowy
ul. Osadników Wojskowych 3-4
68-200 Żary

Godziny otwarcia US Żary:

Poniedziałek 7:30 – 18:00
Wtorek 7:30 – 15:30
Środa 7:30 – 15:30
Czwartek 7:30 – 15:30
Piątek 7:30 – 15:30

Numer telefonu do Urzędu Skarbowego

tel. 68 4560500
fax. 68 4560501

Urząd Skarbowy Żary
Urząd Skarbowy w Żarach (fot. Google)

e-mail

us0811@lu.mofnet.gov.pl

Numery Kont

CIT – 15 1010 1704 0055 2622 2100 0000
VAT – 62 1010 1704 0055 2622 2200 0000
PIT – 12 1010 1704 0055 2622 2300 0000
Pozostałe dochody z tytułu podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych
06 1010 1704 0055 2622 2700 0000
Karta podatkowa, PCC, podatek od spadków i darowizn
78 1010 0055 0200 8110 0007 0000

Zasięg terytorialny:

Urząd Skarbowy w Żarach obsługuje mieszkańców miejscowości Białków, Biecz, Biedrzychowice Dolne, Bieniów, Bieszków, Bogaczów, Bogumiłów, Boruszyn, Brody, Bronice, Bronowice, Brożek, Brzostowa, Bucze, Buczyny, Budziechów, Bukowina, Chełm Żarski, Chełmica, Chlebice, Chocicz, Chocimek, Chudzowice, Chwaliszowice, Cielmów, Cisowa, Czaple, Czerna, Datyń, Dąbrowa, Dąbrowa Łużycka, Dąbrowiec, Dębinka, Dłużek, Dobrochów, Dobrzyń, Drozdów, Drożków, Drzeniów, Gareja, Glinka Górna, Gniewoszyce, Golin, Gozdno, Górka, Górzyn, Grabik, Grabków, Grabów, Grabówek, Gręzawa, Grodziszcze, Grotów, Guzów, Jabłoniec, Jagłowice, Jałowice, Jamno, Janików, Janiszowice, Janowice, Jaryszów, Jasienica, Jasień, Jasionna, Jasionów, Jeziory Dolne, Jeziory, Wysokie, Jędrzychowice, Jędrzychowiczki, Jurzyn, Kadłubia, Kałek, Kałki, Kamienica nad Nysą, Karsówka, Koło, Królów, Kumiałtowice, Kunice Żarskie, Lasek, Lipinki Łużyckie, Lipna, Lipsk Żarski, Lisia Góra, Lubanice, Lubomyśl, Lubsko, Lutol, Łaz, Łazy, Łęknica, Łukawy, Łuków, Mała Lipna, Małowice, Marcinów, Marianka, Marszów, Matuszowice, Mielno, Mierków, Mieszków, Miłowice, Mirkowice, Mirostowice Dolne, Mirostowice Górne, Mokra, Nabłoto, Niwica, Nowa Rola, Nowe Czaple, Nowiniec, Olbrachtów, Olszyna, Olszyniec, Osiek, Pietrzyków, Piotrowice, Piotrów, Potok, Proszów, Przewoźniki, Przewóz, Pustków, Raszyn, Rościce, Roztoki, Rusocice, Rytwiny, Sanice, Sieciejów, Siedlec, Siemiradz, Sieniawa Żarska, Siodło, Sobolice, Stara Woda, Stare Czaple, Stary Jasień, Stawnik, Straszów, Strzeszowice, Suchleb, Suchodół, Surowa, Świbinki, Świbna, Tarnów, Trzebiel, Tuchola Żarska, Tuplice, Tyliczki, Tymienice, Wicina, Wierzbięcin, Wierzchno, Włochów, Włostowice, Włostów, Zabłocie, Zajączek, Zasieki, Zieleniec, Ziębikowo, Złotnik, Żarki Małe, Żarki Wielkie, Żary, Żytni Młyn.

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę

Rozliczenie roczne PIT – ważne informacje dla podatników US w Żarach

Okres rozliczeń w pełni i choć mamy czas jeszcze do 30 kwietnia, warto już teraz o tym pomyśleć, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Tak jak do tej pory, mamy dwa sposoby rozliczania PIT – tradycyjny i nowoczesny. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu papierowego formularza rocznego zeznania podatkowego przy pomocy długopisu i kalkulatora. Natomiast drugi to nic innego jak wypełnienie PIT przy pomocy komputera i przeznaczonego do tego celu programu lub aplikacji. Z pewnością druga metoda jest prostsza, jednak w obydwu przypadkach trzeba uważać, aby nie popełnić jakiegoś błędu.

O czym pamiętać?

Wydaje się, że z roku na rok wypełnianie rocznego zeznania podatkowego powinno być coraz łatwiejsze. Jednak wiele osób wciąż popełnia szereg błędów, które w rezultacie zabierają cenny czas i narażają na nieprzyjemności. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzać swoje roczne zeznanie podatkowe.

Nieaktualne dane osobowe

Pierwszą i z pozoru błahą pomyłką są nieaktualne dane osobowe. W trakcie roku mogło zmienić się nazwisko lub adres zamieszkania. Jeśli osoba fizyczna zawarła związek małżeński w ciągu roku podatkowego i dokonała zmiany nazwiska, to ma obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe już na to nowe nazwisko. Natomiast zmiana adresu zamieszkania wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji PIT w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania na dzień 31 grudnia 2017 roku.

Nieprawidłowo obliczony podatek

Najczęściej pojawiającymi się błędami w PIT-ach są błędy rachunkowe. Rozliczając się metodą tradycyjną należy sprawdzić, czy poszczególne kwoty zostały dobrze dodane. Pamiętajmy, że podatek zaokrągla się do pełnego złotego (od 50 groszy zaokrągla się w górę). Trzeba również uważać, aby składki na ubezpieczenie społeczne odliczyć od dochodu, a zdrowotne od podatku – spora część osób robi to na odwrót.

Zatajone dochody

Jeśli poza umową o pracę wykonywaliśmy również pracę na umowę zlecenie czy o dzieło, to mamy obowiązek wykazać dochody ze wszystkich umów. Wynajem mieszkania także wiąże się z uwzględnieniem przychodu z tego tytułu. Niezrobienie tego jest wykroczeniem i może skutkować karą grzywny bądź karną sprawą skarbową.
Warto pamiętać, że z opodatkowania zwolnione są m.in. alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia i dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Błędny PESEL

Omyłkowo wpisany numer PESEL lub jego brak może skutkować problemami z identyfikacją PIT-u, w efekcie czego Urząd Skarbowy może uznać nieterminowe złożenie deklaracji.

Przechowywanie dokumentów

Wszelkie rachunki i faktury, na podstawie których zostały zrobione odliczenia, należy przechowywać wraz z deklaracjami podatkowymi przez okres 5 lat, licząc od dnia ich złożenia. Wysyłając PIT przez Internet trzeba wydrukować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest dowodem na wysłanie deklaracji drogą elektroniczną.

Zauważenie błędu po wysłaniu deklaracji

Zdarza się, że już po wysłaniu PIT-a zauważamy błąd. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy jak najszybciej złożyć korektę zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego w Żarach. Trzeba do niej dołączyć pismo, w którym opiszemy jaki błąd popełniliśmy.

PIT

Powiązane artykuły