Rozliczanie podatku z Niemiec: na jakie ulgi możesz liczyć?

W każdym kraju istnieją ulgi, które pozwalają na wyraźne zmniejszenie należnego podatku. Warto o nich pamiętać podczas składania rozliczenia swoich przychodów. Jakie ulgi przysługują osobom zarabiającym w Niemczech? Jak z nich skorzystać?

Ulgi związane z powrotami do Polski

Wiele osób pracujących w Niemczech regularnie powraca do Polski. Czasami takie wyprawy mają miejsce nawet kilka razy w ciągu miesiąca. To duże obciążenie dla budżetu, ale na szczęście istnieje możliwość odliczenia zjazdów do kraju od podatku.

Zdarza się, że to pracodawca finansuje wizyty w Polsce. Wówczas musi wykazać koszty na niemieckiej karcie podatkowej – Lohnsteuerbescheinigung. Jeśli w rzeczywistości pracownik ponosi wyższe wydatki, może dodatkowo skorzystać z ulgi podatkowej.

Aby możliwe było odliczenie kosztów powrotów do Polski, trzeba przygotować dokumenty potwierdzające wydatki związane z zakupem benzyny, biletów lotniczych lub kolejowych itd. Ulga obejmuje też inne obciążenia, jak np. badania techniczne auta.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego

Aby możliwe było skorzystanie z ulg przysługujących osobom, które często wracają do Polski, trzeba wykazać prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. To koszty utrzymania ponoszone zarówno w Niemczech, jak i Polsce – np. czynsz. Zazwyczaj fakt prowadzenia podwójnego gospodarstwa trzeba uzasadnić. Przydadzą się takie dowody jak umowy najmu, akty własności, faktury, podatki od nieruchomości czy rachunki za zużycie mediów.

Ulga z tytułu delegacji

Jeśli pracownik został oddelegowany do niemieckiego oddziału firmy, może odliczyć również ulgę z tego tytułu. Wówczas potrzebny jest odpowiedni zapis w karcie podatkowej lub zaświadczenie – Bescheinigung Auswärtstätigkeiten. Ważne jest też zgromadzenie wykazu miejsc pracy wraz z okresami jej wykonywania. Uldze podlegają koszty noclegu i transportu.

Ulgi na dzieci

Podobnie jak w Polsce, w Niemczech istnieje ulga na dzieci. Dotyczy ona osób niepełnoletnich lub uczących się w wieku do 25. roku życia. W Niemczech ulga ta jest dostępna jedynie dla pracowników w klasach podatkowych od 1 do 4. Może ona jednak kolidować z zasiłkiem przyznawanym przez lokalne władze, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Dodatkowe ulgi w Niemczech

Rozliczanie podatku z Niemiec bywa skomplikowanym procesem. W kraju tym istnieje znacznie więcej ulg, które pozwalają na obniżenie należnego podatku, ale wymagają spełnienia określonych warunków. Inne dostępne zwolnienia dotyczą np.:

  • udziału w kursach językowych,
  • zakupu odzieży roboczej,
  • zakupu wyposażenia do home office,
  • kosztów leczenia.

Aby sprawdzić, z których ulg można skorzystać w danym przypadku, warto poprosić o pomoc specjalistów. Takie osoby przeanalizują wymagania dotyczące konkretnych odliczeń i ustalą, czy możesz uwzględnić je podczas wypełniania rozliczenia podatkowego. Przygotują również wszystkie potrzebne dokumenty i złożą je w Twoim imieniu w odpowiednim urzędzie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że deklaracja zostanie wypełniona poprawnie, a wszystkie należne ulgi – uwzględnione.

PIT

Powiązane artykuły