Od jakiej kwoty w 2019 roku będzie trzeba prowadzić księgę rachunkową?

Według ustawy o rachunkowości, w 2018 roku, by nie było konieczności prowadzenia księgi rachunkowej, zarobek przedsiębiorcy nie mógł przekroczyć 2 milionów euro. Przez zarobek rozumiało się przychód netto ze sprzedaży i operacji finansowych. A jak to będzie wyglądało w 2019 roku? Od jakiej kwoty będzie trzeba prowadzić księgę rachunkową? Sprawdzimy to w tym artykule.

Nowe przepisy nieco skomplikowały sposób rozumienia konieczności prowadzenia księgi rachunkowej. Traktują one o pewnych zmianach, które niekoniecznie będą jasne dla wielu firm.

Na przykład, jeżeli dane przedsiębiorstwo w ubiegłym roku przekroczyło zarobek 2 milionów euro (8.559.000 zł) nawet o kilka centymów, od stycznia 2019 będzie musiało założyć księgę rachunkową. Jednak to nie koniec niespodzianek.

Nowości dla przedsiębiorców – księga rachunkowa bez tajemnic

Przez spadek kursu euro, obniżył się również limit zarobków, ,,chroniący” od prowadzenia księgi rachunkowej. Mowa o różnicy, która oscyluje w granicach pokaźnej sumy, 69.000 zł. Jest to więc spore zaskoczenie dla przedsiębiorców, ponieważ oznacza, iż tak naprawdę wiele z nich będzie musiało rozpocząć prowadzenie owej księgi.

Czy księga rachunkowa może być prowadzona dobrowolnie?

Wiele firm woli dmuchać na zimne i z wyprzedzeniem rozpocząć prowadzenie tej księgi. Nie ma ku temu żadnych przeszkód, nawet jeżeli zarobki działalności nie przekraczają z góry ustalonej sumy. Po prostu musimy się zgłosić do urzędu skarbowego. Jeśli chcemy rozpocząć prowadzenie księgi od stycznia 2020 roku, musimy udać się do fiskusa do końca grudnia roku bieżącego.

Dlaczego warto prowadzić księgę rachunkową?

Przede wszystkim dzięki niej możemy mieć większy wgląd w obrót firmy, właściwe zarobki czy różnego rodzaju nieprawidłowości. Łatwiej też później będzie nam przeprowadzić remanent lub rozliczyć się ze sprzedaży towarów albo usług z urzędem skarbowym. Mamy również pewność, że wszystkie dokumenty ujęte w księdze są dobrze wypełnione, ponieważ musimy w niej podwójnie księgować wszystkie akta. Działa w tym przypadku tak zwana zasada podwójnego zapisu. 

Dostępny jest do wglądu przedsiębiorcy rzeczywisty obraz kondycji finansowej firmy, gdyż w tym dokumencie ujęty jest spis majątku zgromadzonego dzięki działaniu marki. Dzięki księdze rachunkowej widzimy też, gdzie należy nanieść zmiany, by poprawić finansowe funkcjonowanie działalności gospodarczej lub zaoszczędzić środki finansowe. Jak więc da się zauważyć, jest wiele plusów prowadzenia księgi i nie służy ona jedynie do kontroli firmy przez urząd lub władze.

PIT

Powiązane artykuły