Podatek za przegląd klimatyzacji w samochodzie

W związku z okresowym przeglądem klimatyzacji w samochodzie wykorzystywanym do celów firmowych, poniesione wydatki można rozliczyć podatkowo – zmniejszając obciążenie wobec urzędu skarbowego do 100 zł. Interesujące jest to, że przedsiębiorca może odliczyć tu VAT i to nawet w przypadku gdy korzysta z samochodu osobowego. W związku z nadchodzącymi letnimi upałami, warto zdać sobie sprawę, że dobrze jest zrobić przegląd klimatyzacji. Sama usługa polegają na nabiciu czynników do układu klimatyzacyjnego i sprawdzeniu szczelności – to wydatek rzędu ok. 200 zł, natomiast przy okazji, do tego warto dopłacić ok. 100 zł za odgrzybianie.

 Zmniejsz podatek dochodowy i odlicz VAT

Oczywiście istnieją określone okoliczności, w których dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodu. Po pierwsze samochód musi służyć celom firmowym, tzn. uzyskiwaniu przychodów, zachowywaniu lub zabezpieczaniu ich źródła. Jakkolwiek z takiego prawa skorzystać mogą tylko przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (stawka 18% i 32%) lub podatkiem liniowym (19%), ponieważ tylko te formy pozwalają uwzględnić w rozliczeniu podatkowym poniesione koszty.

Dodatkowo, przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mogą zmniejszyć swoje zobowiązanie z tytułu tego podatku, jeżeli samochód służy wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT-em. Także nie ma ograniczeń takich jak przy nabyciu paliwa dla samochodów osobowych. Odliczyć VAT od wydatków mogą więc także właściciele aut osobowych.

Ewidencja lub kilometrówka

Trzeba jednakże mieć na uwadze, iż w przypadku samochodu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, podstawowym warunkiem rozliczenia kosztów jest albo wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych firmy albo używanie auta na podstawie tzw. kilometrówki (wówczas może to być również samochód, który nie stanowi własności przedsiębiorcy). O ile w pierwszym przypadku do kosztów zaliczymy całość poniesionych wydatków, o tyle w drugim firmowe koszty związane z używaniem auta są ograniczone. Oznacza to, że koszty nie mogą przekroczyć limitu (jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika samochodu i liczby przejechanych kilometrów). Do limitu tego wlicza się wszelkie wydatki związane z używaniem samochodu, w tym również na naprawy, paliwo, a to może oznaczać, że koszty poniesione na przegląd klimatyzacji, mogą już się nie zmieścić w limicie. Przykładowo, dla silnika o pojemności 1,6 i samochodu, który przejechał w ciągu miesiąca 1000 km, limit ten wynosi 835,8 zł (1000 pomnożone przez 0,8358, czyli stawkę dla aut o pojemności silnika powyżej 900 cm3).

PIT

Powiązane artykuły