Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – czy warto?

To rozwiązanie skierowane do ścisłej grupy osób, które mają na siebie pewien pomysł, jednocześnie nie chcąc być ograniczonymi ze strony osób trzecich. Ryzyko jest spore, bowiem praca na rzecz swojej firmy nie ogranicza się do zadań pracowników wykonujących działalność w charakterze etatowym. Nieograniczony czas pracy, ciągła czujność, ale też i spory zysk. Stopień zaangażowania i pokierowania swoim losem jest właściwie niczym nieograniczony.

Decydując się na założenie swojej działalności warto wziąć głęboki oddech i rozważyć wszystkie za i przeciw. Zebranie jak największej wiedzy pozwoli ukierunkować swój wybór. Na samym początku warto zrobić rozeznanie i mierzyć siły na zamiary. Rozeznanie pod kątem ofert rynkowych, zapotrzebowania i konkurencyjności jest niezwykle istotne. Co ważne dochodzą koszta związane z odkładaniem comiesięcznych składek z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych i prowadzenia księgowości. W przypadku tego rozwiązania należy też pamiętać, że odpowiadamy całym kapitałem – również swoim własnym. 

Jakie są minusy? 

Otóż jest ich kilka – największą wadą jest brak gwarancji na powodzenie całej operacji. Masa czasu i zaangażowania powiązana z presją nie jest czymś przyjemnym. Brak regularnych dochodów i nowelizacje prawne to dodatkowe utrapienia. Warto też przewidywać rynek i myśleć o swej starości, bowiem to od nas samych zależy jaki kapitał wypracujemy na swoją emeryturę.

Czy warto?

Na te pytanie brak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko uwarunkowane jest od tego co dana osoba chce robić w życiu i czy jest gotowa zaryzykować. Mówi się, że robiąc w życiu to co się naprawdę kocha nie przepracujemy ani jednego dnia. Decydując się na podjęcie tego ryzyka warto trzeźwo myśleć i podejmować każdy krok z głową.

PIT

Powiązane artykuły