Z czym wiąże się nowy podatek exit tax?

Każdego roku nasz rząd podejmuje różne nowe decyzje podatkowe i podpisuje ustawy. Część z nich jest korzystna, a część w ogóle nieprzemyślana i godząca w komfort obywateli. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku podatku exit tax, który jest nowością w naszym kraju i mogłoby się wydawać, że również kolejnym manewrem, odbijającym się niekorzystnie na Polakach. Nie przedłużając, zapraszamy do zapoznania się z wyczerpującymi informacjami na ten temat. 

O co chodzi w podatku exit tax?

Nie od dziś wiadomo, że w naszym kraju wysokie podatki i utrudnienia, jakie ustawy i przepisy nakładają firmom, to chleb powszedni. Jeżeli chcemy naprawdę zarobić i utrzymać przedsiębiorstwo, musimy przenosić część udziałów marki poza granice państwa. Do tego masa biurokracji i kruczków prawnych niejednokrotnie odwodzi nas od zakładania kolejnych spółek lub rozbudowywania zakresu działania biznesu. 

Wiele przedsiębiorców znalazło jednak złoty środek na taki stan rzeczy i większą część swoich firm przenosi do innych krajów, gdzie ograniczenia są mniejsze, a podatki dużo niższe. I właśnie w te osoby bezpośrednio uderzy podatek exit tax.

Skąd pomysł na podatek exit tax?

Rząd stwierdził, że ,,bezpłatne” przenoszenie działalności firmy do innego kraju jest nieopłacalne. Budżet Polski zostaje uszczuplony, bo firmy płacą podatki w innych państwach. Podatek exit tax będzie więc karą za takie działanie. Mówiąc wprost oznacza on, iż każdy właściciel marki, decydujący się umieścić jakąś część jej udziałów w innym kraju, będzie musiał za to zapłacić. Właśnie dlatego exit tax jest również nazywany podatkiem od wyprowadzki.

Kto będzie musiał uregulować podatek exit tax?

I tutaj kluczowa kwestia, czyli kto dokładnie będzie musiał zapłacić podatek od przeprowadzi. Wydaje się, że każdy przedsiębiorca, ale na szczęście od razu rozwiewamy te pogłoski. Jeżeli polska siedziba jakiejś firmy zdecyduje się przenieść część lub całość udziałów za granicę, wtedy będzie musiała zapłacić exit tax. Nie jest to więc ustawa godząca we wszystkich przedsiębiorczych obywateli.

Dlaczego rząd zdecydował się wprowadzić ten podatek?

Nie jest to decyzja naszego rządu, lecz UE. Decyzją Unii Europejskiej, każde państwo będzie wprowadzać podatek exit tax, ponieważ związek ten wyznaczył sobie za cel zwiększenie uczciowości przedsiębiorców. Z jednej strony to dobra wiadomość dla budżetu państwa, ale z drugiej kolejne biurokratyczne posunięcie. W końcu każda nowa ustawa wiąże się nie tylko ze zmianami, ale z toną nowej dokumentacji, praw oraz opłat.

PIT

Powiązane artykuły