Wirtualna asystentka i Social Media Ninja

Szybki rozwój Internetu i potrzeby budowania wizerunku w sieci determinuje powstawanie nowych zawodów. Jednym z nich jest tzw. wirtualna asystentka i Social Media Ninja. Czym w rzeczywistości jest ten nowy zawód i czy opłaca się go wykonywać w Polsce?

wirtualny asystent

Czym jest wirtualna asystentka? 

Wirtualna asystentka i Social Media Ninja to nowy zawód, który z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Również w Polsce. Wirtualna asystentka to swoisty rodzaj sekretarki, która jednak pracuje zdalnie, online. Oznacza to, że korzystanie z ich usług jest bardzo elastyczne. Czym właściwie zajmuje się wirtualna asystentka? Przede wszystkim sprawami firmy, na które inni nie mają czasu. Do jej obowiązków należy przede wszystkim: sporządzanie dokumentów, umów i raportów, wyszukiwanie informacji, tworzenie prezentacji, porównywanie ofert, prowadzenie korespondencji e-mail, robienie zakupów online, prowadzenie terminarza spotkań i umawianie ich, prowadzenie profili w mediach społecznościowych itp. Jest to praca, którą mogą wykonywać mamy na urlopie macierzyńskim lub wychowujące dzieci, studentki i osoby, którym styl życia nie pozwala na stałą pracę na etat. 

Rozliczanie dochodów 

Chcąc zostać wirtualną asystentką, można założyć własną działalność i rozliczać się z klientami na zasadzie faktur VAT. W takim przypadku swoje dochody rozlicza się metodą, którą wybraliśmy przy rejestrowaniu działalności gospodarczej. Żeby wykonywać ten szczególny zawód, nie jest jednak konieczne zakładanie działalności. Wirtualne asystentki pracują bowiem na godziny, więc często zatrudniane są przez firmy na umowy o dzieło. Taka sytuacja generuje potrzebę rozliczania PIT-u na takiej samej zasadzie, co przychody z własnej działalności. W przypadku umowy o dzieło konieczne jest wpłacenie – w zależności od wysokości uzyskanego wynagrodzenia: 

  • zaliczki na podatek dochodowy – jeżeli kwota zawarta na umowie przewyższa 200 zł, należy przekazać do urzędu skarbowego zaliczkę w wysokości 18% dochodu,
  • zryczałtowanego podatku dochodowego – jeżeli kwota zawarta na umowie nie przekracza 200 zł, do urzędu skarbowego należy przekazać podatek wysokości 18%, którego nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu. 

Ile może zarobić wirtualna asystentka? 

Zarobki wirtualnej asystentki są zależne od ilości wykonywanej pracy, a konkretnie od liczby godzin, które poświęca na pracę. W Polsce za godzinę pracy wirtualnej asystentki płaci się minimalnie 20 zł. Wszystko zależy jednak od ilości czasu, jaką dysponujemy. Na wysokość dochodu wpływa również liczba firm, które obsługujemy. Im więcej firm, tym więcej godzin pracy, a co za tym idzie – wyższe zarobki. Wycena naszej pracy to już indywidualna kwestia – zależy przede wszystkim od naszych kwalifikacji i umiejętności. Warto zainwestować także w specjalny kurs, po którym zyskujemy zawód wirtualnej asystentki, nasze kwalifikacje rosną i rośnie również cena za godzinę naszej pracy. 

PIT

Powiązane artykuły