Jak działa kantor internetowy? Skąd pobierane są aktualne kursy?

W zasadzie działanie kantoru internetowego nie różni się specjalnie od tradycyjnej wymiany waluty w okienku. Różnica polega na tym, że zamiast gotówką rozliczenie odbywa się przelewem pomiędzy kontami Klienta i kantoru.

Żeby skorzystać z oferty e-kantoru należy się w nim najpierw zarejestrować. Zazwyczaj proces rejestracji polega na uzupełnienie prostego formularza, w którym podamy dane niezbędne do wykonania transakcji. Po pomyślnym założeniu konta będziemy mogli dokonać wpłaty do naszego wirtualnego portfela, w którym odbywa się właściwa transakcja zakupy lub sprzedaży waluty. W tym celu powinniśmy najpierw zadeklarować wysokość naszej wpłaty – otrzymamy wtedy wszystkie niezbędne dane do wykonania przelewu.

Kantory współpracują z większością polskich banków, tak więc nasza wpłata powinna zostać zaksięgowana błyskawicznie – zostaniemy powiadomieni o tym fakcie stosownym komunikatem e-mail lub SMS. W momencie, kiedy środki trafią do naszego portfela, możemy dokonać ich wymiany. Klikamy odpowiednią opcję i ustawiamy wszystkie parametry transakcji – kwotę, walutę, sposób przekazania środków (może to być przelew na nasze konto, lub zaksięgowanie środków po wymianie ponownie w naszym portfelu) i zatwierdzamy proponowany kurs.

Dlaczego kursy w kantorach internetowych są lepsze?

Kurs, jaki otrzymamy na internetowej platformie wymiany walut to kolejna różnica w stosunku do tradycyjnej wymiany.

Po pierwsze kursy na tabelach wirtualnych kantorów są aktualizowane co kilkanaście sekund – notowania są pobierane bezpośrednio z międzynarodowego rynku FOREX. Dzięki temu wiemy, że nasza wymiana zostanie zrealizowana po aktualnym kursie – w przypadku kantorów stacjonarnych kurs jest aktualizowany tylko kilka razy dziennie.

Kurs walut w kantorze internetowym dobrykantor.pl

Po drugie marża internetowych kantorów jest bardzo mała. Koszt wymiany bezgotówkowej jest znacznie niższy niż ten, który wiąże się z obsługą gotówkową. Dzięki temu w Internecie do aktualnego kursu walut dopłacimy ok 1-3 groszy do każdej jednostki kupowanej waluty, podczas gdy wymieniając gotówkę, musimy się liczyć nawet z kilkunastoma groszami marży, co powoduje, że kupując np. 1000 euro, możemy przepłacić nawet o 120 złotych.

Przeglądając oferty kantorów, warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie oferują one dodatkowych rabatów na start, lub za polecenie swoich usług naszym znajomych.

Wymiana w Internecie jest wygodna

To fakt, z którym trudno polemizować. E-kantor jest otwarty 24 godziny na dobę i zapewnia dostęp do niemal nieograniczonej ilości waluty. Wymieniając walutę w kantorze stacjonarnym, jesteśmy ograniczeni godzinami jego pracy i dostępnością danej waluty w potrzebnej nam ilości.

kobieta z laptopem

Po co tracić czas na dojazd i stanie w kolejce, skoro walutę można wymienić z własnego fotela?

W każdej chwili możemy sprawdzić aktualny kurs, jego wykres i notowania archiwalne lub skorzystać z praktycznego kalkulatora walut, który pozwoli nam szybko obliczyć warunki interesującej nas transakcji.

Dodatkowo e-wymiana niesie ze sobą możliwość skorzystania z mechanizmów automatycznej wymiany, czyli ustawienia parametrów transakcji, tak aby dokonała się ona automatycznie (lub dokonywała cyklicznie) po spełnieniu podanych przez nas warunków.

Niektóre kantory oferują również możliwość wykonania taniego i szybkiego przekazu międzynarodowego. Umożliwia to wysłanie zakupionej waluty bezpośrednio na rachunek odbiorcy za granica bez konieczności płacenia dużej prowizji bankowej.

Czy to bezpieczne?

Na pewno mniej ryzykowne niż wymiana gotówki. Bezgotówkowy zakup i sprzedaż waluty sprawia, że nie jesteśmy narażeni na kradzież czy oszustwo. Nasze transakcje są chronione systemem naszego banku, a połączenie ze stroną kantoru internetowego jest szyfrowane i zabezpieczone hasłem oraz kodami SMS.

Codziennie dziesiątki tysięcy Klientów dokonuje wymian online, ciesząc się wygodą i bezpieczeństwem. Na stronach kantorów internetowych, forach i w mediach społecznościowych można znaleźć tysiące opinii wystawionych przez zadowolonych użytkowników.

PIT

Powiązane artykuły