Jak szybko i poprawnie wypełnić zeznanie podatkowe w 2019 roku?

Każdy, kto choć raz musiał stać w długiej kolejce, by złożyć zeznanie podatkowe, na pewno po przeczytaniu tego artykułu odetchnie z ulgą. Urząd skarbowy będzie za nas dopełniać wszelkich podatkowych powinności, my jedynie możemy sprawdzić zeznanie, a w razie błędu – dokonać korekty. Koniec z pośpiechem, odwlekaniem terminów i pobieraniem programów do rozliczania PIT 2019. Od tego roku wywiązywanie się z obywatelskiego obowiązku będzie o wiele prostsze. W tym artykule wyjaśnimy, na czym ma polegać ta znowelizowana ustawa i jak szybko wysłać swoje zeznanie podatkowe bez wizyty w fiskusie.

rozliczenie podatkowe PIT

Urząd skarbowy już od kilku lat obiecywał wprowadzenie składania zeznań podatkowych online, bez potrzeby udawania się do jego stacjonarnej siedziby. Nareszcie, po takim czasie oczekiwania na oficjalną decyzję, są dobre wieści. Od 2019 roku praktycznie każdy obywatel płacący podatki na rzecz skarbu państwa, będzie mógł tego dokonać bez wychodzenia z domu.

Co warto wiedzieć o nowym sposobie składania PIT 2019?

Na samym początku warto nakreślić, kto w ogóle może skorzystać z rozliczania PIT 2019 przez Urząd Skarbowy. Ustawa ta obejmie osoby, które składają zeznanie podatkowe oznaczone kodem PIT-37 oraz PIT-38.

Czy jednak naprawdę nasz PIT przestanie nas interesować od tego roku? Bynajmniej. Każdy obywatel wybierający taki sposób rozliczenia, będzie miał obowiązek sprawdzić, czy fiskus nie popełnił żadnego błędu w czasie wypełniania dokumentacji. Następnie będzie trzeba zalogować się na swój profil na stronie i potwierdzić złożenie zeznania.

Czy można samodzielnie rozliczyć PIT 2019?

Wiele osób woli jednak samodzielnie złożyć swój PIT 2019, ponieważ nie znają oni nowego systemu lub nie mają dostępu do internetu. Oczywiście jest to możliwe. Ważne, że przez zmiany, które zostały wprowadzone, może to być nawet lepsze rozwiązanie, ponieważ nie wystoimy się w tak dużych kolejkach do urzędu jak w ubiegłym roku. Wystarczy tylko pobrać program PIT 2019 lub wziąć druk z urzędu i ręcznie wypisać swoje zeznanie.

Terminy składania PIT 2019

Oto lista terminów składania zeznań podatkowych o różnych oznaczeniach, które obowiązują w bieżącym roku podatkowym 2019. 

31 stycznia 2019:

– PIT-16A (karta)
– PIT-19A (duchowni)
– PIT-28 (ryczałt)

28 lutego 2019:

– PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

30 kwietnia 2019:

– PIT-36 (działalność)
– PIT-36L (liniowy)
– PIT-37 (praca)
– PIT-38 (giełda)
– PIT-39 (nieruchomości)

Pamiętajmy, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ pod wpływem stresu i goniących terminów, możemy popełnić błąd lub zapomnieć o rozliczeniu ważnego PIT-u. Konsekwencją takich poczynań jest kara grzywny lub nawet ograniczenie wolności.

PIT

Powiązane artykuły