W 2017 roku Ministerstwo Rozwoju wdrożyło zmiany, według których od połowy 2018 właściciele sklepów korzystających z kas fiskalnych będą zmuszeni umożliwić klientom płatności bezgotówkowe. Mogą być one dokonywane za pomocą karty, telefonu, blika czy też przelewu.
Przepisy mają przede wszystkim upowszechnić płatności bezgotówkowe. Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Rozwoju są wyjściem naprzeciw potrzebom klientów, którzy coraz częściej korzystają z kart kredytowych. W ramach tego władze mają kilka dodatkowych udogodnień dla właścicieli sklepów.
Terminale za darmo?
Zmiany zakładają, że małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają od Ministerstwa 600 tysięcy darmowych terminali POS (mających służyć do przeprowadzania opłat za pomocą kart płatniczych). Za urządzenia ma zapłacić Fundacja Polska Bezgotówkowa. Do życia powołały ją banki, instytucje państwowe oraz organizacje płatnicze. W związku z tym, bezpłatne terminale przez rok nie będą pobierały prowizji za transakcje wykonane za ich pomocą.
Chociaż z biegiem lat płatności bezgotówkowych jest więcej, to nadal znacząca część Polaków woli uiszczać opłaty za pomocą gotówki. Tradycyjne formy jednak bardzo powiększają koszty – nie tylko dla właścicieli firm, ale i samych konsumentów. Obecnie kwota obrotu gotówką w ciągu roku sięga nawet 19 mld złotych.
Według danych Unii Europejskiej, ilość urządzeń w naszym kraju, za pomocą których można uiszczać opłaty, jest za niska w stosunku do potrzeb klientów. Co więcej, w dużej mierze odbiega od średniej liczby w innych krajach. Obecnie w Polsce jest ich 12 tys., a w samej UE aż 30 tysięcy. To duża i znacząca różnica.
Ministerstwo podkreśla, że brakuje nawet 1 mln terminali w sklepach korzystających z kas fiskalnych. Dzięki wprowadzeniu tych urządzeń, obrót gotówkowy można będzie spokojnie zamienić na płatności bezgotówkowe, co ułatwi również zakupy klientom.
A co z prawem?
Władze państwowe twierdzą, że dzięki tej zmianie przede wszystkim skorzystają obywatele, właściciele firm, państwo oraz instytucje publiczne. Wszystkie kwestie mają być uregulowane poprzez nowelizację ustaw o egzekucji, opłacie skarbowej i usługach płatniczych oraz ordynacji podatkowej.
Zmiana będzie zakładała, że urzędy mają zagwarantować petentom możliwość opłat, np. skarbowych czy egzekucyjnych, za pomocą płatności bezgotówkowych. W związku z tym administracja publiczna otrzyma darmowe terminalne w ramach programu prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju oraz Krajową Izbę Rozliczeniową.
Nowelizacja zobowiąże także sklepy z kasami fiskalnymi do umożliwienia klientom dokonywania opłat w punktach firmy za pomocą płatności bezgotówkowej. Może to być przelew, blik, karta płatnicza albo telefon. Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że nie chodzi o ograniczenie obrotu gotówkowego, ale o danie klientowi możliwości wyboru, w jaki sposób chce zapłacić za towar lub usługę.
Wszystko wskazuje na to, że do końca stycznia zmiany powinny zostać wprowadzone. Jednak zależy to od decyzji władz oraz tego, kiedy zostaną przygotowane nowelizacje i ostatecznie złożony podpis przez prezydenta. Prawdopodobnie już w połowie 2018 roku zmiany zaczną obowiązywać.