Co drugi Polak ma na koncie kredyt. Najnowsze dane BIK szokują

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało nowy raport, z którego wynika, że co 2. Polak przynajmniej raz w życiu spłacał zobowiązanie kredytowe. To wynik, jakiego nie spodziewali się niezależni analitycy.

Wiemy, gdzie mieszka najwięcej kredytobiorców w Polsce

W komunikacie opracowanym przez BIK czytamy, że w ubiegłym roku ponad 15,3 miliona Polaków miało na swoim koncie przynajmniej 1 kredyt. Z dokumentacji wynika, że po zobowiązania hipoteczne, konsumpcyjne i inwestycyjne częściej sięgają kobiety niż mężczyźni – odpowiednio 51,1% kobiet i 48,9% mężczyzn.

– Co ciekawe, to nie osoby urodzone w końcu lat 80. i 90. sięgają po kredyty, a Polacy w wieku 48 – 34 lat (BIK określa tę grupę społeczną jako pokolenie X). Najmniej aktywną grupą kredytową w badaniu to osoby urodzone w pierwszej połowie lat 80. do połowy lat 90. ubiegłego wieku – czytamy w źródłach.

Biuro Informacji Kredytowej podaje, że kobiety są najbardziej aktywną grupą kredytobiorców szczególnie wśród seniorów, gdzie to panie odpowiadają za 62% wszystkich zobowiązań instytucjonalnych w ogóle (odpowiednio zaledwie 38% to mężczyźni).

Zachodnia część Polski zadłużona bardziej niż wschodnia

Na dane Biura Informacji Kredytowej powołuje się serwis www.banki.pl, w którym czytamy:

– […] największą grupę kredytobiorców w Polsce stanową mieszkańcy Lubelszczyzny, gdzie kredyt spłacało lub spłaca 52,8% ogółu. Z kolei najmniejsze zainteresowanie odnotowano w Podlaskiem, gdzie na zobowiązanie bankowe zdecydowało się tylko nieco ponad 39% społeczeństwa.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich badań Biura Informacji Kredytowych, tak i w tym roku – polskich kredytobiorców należałoby podzielić na tych mieszkających w zachodniej (tam, gdzie ich potrzeby konsumpcyjne są nieporównywalnie większe) oraz wschodniej części kraju (niższa aktywność kredytowa).

– –

Opracowanie własne na podstawie źródeł:

[1] Banki.pl na dzień 29.07.2015 r., adres: https://www.banki.pl

PIT

Powiązane artykuły