E – faktura może obowiązywać już od października

Podczas wideokonferencji mającej miejsce 22.02.2021 r. wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował, że przedsiębiorcy prawdopodobnie od października będą mogli skorzystać z e-faktury.

10 lutego 2021 r. portal PIT.pl poinformował, że do konsultacji trafiła ustawa, która dotyczy wprowadzenia e-faktury. W poniedziałek Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że „przy bardzo dobrych, pomyślnych wiatrach e-faktura zostanie polskim przedsiębiorcom udostępniona już w październiku tego roku”.

“O fakturach wystawionych w Polsce skarbówka dowie się natychmiast, nie będzie już przeskoku kilkudziesięciu dni. Nie będziemy czekać na znajdowanie karuzel podatkowych jak trzy lata temu nawet kilka lat, tak jak teraz kilka miesięcy, ale będzie to możliwe w perspektywie miesiąca albo nawet kilku tygodniu” – podkreślił na poniedziałkowej konferencji wiceminister.

E – faktura pozwoli na krótszy czas oczekiwania na zwrot VAT-u. Dzięki niej podatnicy będą mogli otrzymać zwrot podatku po 40 dniach, co daje skrócenie czasu oczekiwania nawet o 1/3. Aktualnie na zwrot podatku trzeba czekać 60 dni.

Początkowo e-faktura będzie funkcjonowała jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży, obok dobrze znanych faktur papierowych i faktur elektronicznych. W 2023 r. e-faktury staną się jednak obligatoryjne.

Jak wskazuje MF, z perspektywy podatnika, e-faktura przyniesie wiele udogodnień:

– Bezpieczeństwo: faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

– Przyspieszenie obrotu: dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.

– Wygodę: e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu.

– Standaryzację: wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK stanie się dużo łatwiejsze.

Dodatkowo e-faktury przyczynią się do uszczelnienia systemu podatkowego, co z kolei pomoże ograniczyć nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT.

PIT

Powiązane artykuły