Polacy otrzymujący zwrot nadpłaconego podatku od razu wiedzą na co ją wydać. Z badania zleconego na początku lutego przez firmę e-file, programu do rozliczeń rocznych e-pity 2020 wynika. ze jedna czwarta podatników planuje remont w mieszkaniu, czy inną inwestycję w domu. 17% Polaków wskazało, że pieniądze wydadzą na codzienne wydatki, a dla co dziesiątego podatnika będą to oszczędności.
Kto liczy na nadpłatę w złożonej deklaracji PIT za 2020 r., nie powinien długo zwlekać. Zasada jest prosta. Im szybciej wyśle swoje rozliczenie do urzędu skarbowego, tym szybciej otrzyma zwrot. Termin zwrotu nadpłaconego podatku liczy się bowiem od dnia złożenia i zależy od jej formy, a więc czy rozliczenie złożyliśmy elektronicznie czy fizycznie zanieśliśmy dokument do urzędu. Innym czynnikiem wpływającym na termin zwrotu jest również fakt posiadania Karty Dużej Rodziny. Okres zwrotu z 90 dni (papierowy druk PIT) można więc skrócić do 45 dni (e-wysyłka PIT online) albo do 30 dni (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny).
W badaniu Agencji SW Research z lutego 2021 r. wyraźnie widać, że 25% badanych planuje wydać pieniądze z nadpłaconego podatku na remont lub inną inwestycję w domu bądź nawet w jego budowę. Na drobne remonty Polacy wydają średnio od 3 do 5 tys. zł.
W poprzednich latach Polacy głównie wydawali kwotę nadpłaconego podatku na wyjazdy rodzinne , codzienne wydatki czy na prezenty dla bliskich osób. Jednak i na to miała wpływ panująca pandemia COVID-19. Pandemia znacznie ograniczyła nam możliwość podróżowania. Poza tym praca zdalna spowodowała, że coraz więcej osób chętnych jest na zmiany w pomieszczeniu, w którym mieszkają i jeszcze na dodatek pracują. Nie trzeba już chyba wspominać o tym, co robi Polak, który ma urlop, a nie może wyjechać? Remont. Przemalowuje ściany, wymienia meble, odświeża wnętrze.