Twój e-PIT: PIT-36 nie zaakceptuje się automatycznie

Osoby rozliczające deklarację PIT-36 za pośrednictwem rządowej usługi Twój e-PIT muszą mieć na uwadze, że ta deklaracja z przeciwieństwie do PIT-37, nie zaakceptuje się automatycznie z dniem 30 kwietnia. Jeżeli podatnik nie zareaguje skutkiem będzie decyzja o braku złożenia deklaracji w terminie.


Podatnicy, którzy zobowiązani są do rozliczenia swojego dochodu uzyskanego w 2020 roku na deklaracji PIT-36, mogą rozliczyć się zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. W obu przypadkach terminem złożenia deklaracji jest 30 kwietnia. Rozliczając się za pośrednictwem Twój e-PIT warto pamiętać, by przed 30 kwietnia zalogować się do usługi, uzupełnić brakujące dane podatkowe (jeśli jest taka potrzeba) oraz zaakceptować przygotowaną przez Ministerstwo Finansów deklarację PIT-36. Akceptacja druku jest bowiem jednoznaczna z jej automatycznym wysłaniem do urzędu skarbowego.

W tym wypadku wątpliwości może budzić sytuacja rozliczenia deklaracji za pośrednictwem komercyjnych programów do rozliczeń PIT. Czy rozliczenie deklaracji w ten sposób oznacza, że podatnik do 30 kwietnia musi anulować przygotowaną przez Ministerstwo deklarację na portalu Twój e-PIT? Nie. Rozliczenie deklaracji przez 30 kwietnia w innej wersji niż Twój e-PIT powoduje, że zeznanie przygotowane przez Ministerstwo Finansów automatycznie się dezaktywuje.

PIT

Powiązane artykuły