Podatek exit tax 2019 – wszystko, co musisz wiedzieć

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, traktującą o podatku dla prowadzących działalność i chcących przenieść ją do innego kraju, nadeszły zmiany. Nowe prawo przewiduje niekorzystny procent opodatkowania dla firm, które zdecydują się przenieść część udziałów poza granice Polski. Nowości związane z podatkiem exit tax opisujemy w tym artykule. Zdradzamy również, jak wpłynie to na rodzimą gospodarkę.

Podatek od wyprowadzki dla firm

Podatek exit tax można również określić jako podatek od wyprowadzki. Ma on na celu zniechęcenie przedsiębiorców pragnących uniknąć płacenia podatków w Polsce, do finalnego przeniesienia firmy za granicę. Dzięki owej ustawie, część osób z całą pewnością pozostawi swój biznes w kraju i tym samym wzbogaci skarb państwa. W przeciwnym wypadku, przyjdzie im za to słono zapłacić. Przewiduje się, że przeniesienie firmy za granicę obliguje obywatela do uiszczenia opłaty w kwocie 19% od całkowitej wartości udziałów przedsiębiorstwa. Gdy natomiast nasz biznes będzie działał na terenie kraju, zapłacimy jedynie 3%.

Owo nowe prawo podatkowe musiało być zatwierdzone, ponieważ wymogły to na polskim rządzie nowe przepisy Unii Europejskiej (2016/1164 z 12 lipca 2016 r.). Według UE, ma to zapobiegać nieuczciwości podatkowej oraz bogacić państwa, które należą do Unii. Nie od dziś wiadomo, że część przedsiębiorstw przenosiła swoje udziały lub nawet całe biznesy do innych państw, gdzie opłaty podatkowe i inne przepisy związane z firmą były dla nich korzystniejsze. Nowelizacja przepisów i wprowadzenie exit tax ma temu zapobiec.

Exit tax – kluczowe informacje

Specjaliści, prawnicy i politycy dywagują, iż nowe prawo podatkowe nie do końca jest zgodne z polską konstytucją. Znaleźli oni szereg wzmianek w owym dokumencie, które za tym przemawiają. Jednak sprawy konstytucji lepiej zostawić specjalistom i zając się szczegółowym rozwinięciem tematu nowej ustawy. Co jeszcze warto wiedzieć o exit tax?

Polscy przedsiębiorcy z pewnością nie mają się czego obawiać. Martwić powinni się jednak obywatele, którzy posiadają udziały w firmach poza granicami kraju, ponieważ ich również obejmie obowiązek uiszczenia podatku exit tax. Warto także wspomnieć że ów ustawa ma na celu powiększenie wpływów do polskiej kasy, ale nie jest to pomysł naszego rządu. Mimo że wiele na tym skorzysta, wymogła to na nim Unia Europejska. Patrząc na to z drugiej strony, obiektywnie można ocenić, że będzie to miało dobry wpływ na przyszłość rodzimej gospodarki. Więcej szczegółowych informacji na temat exit tak można przeczytać na tej stronie internetowej https://urzadskarbowy24.pl/.

PIT

Powiązane artykuły