Odzyskaj kasę za kasę

Rozpoczynasz przygodę z własną działalnością gospodarczą? Twoją pierwszą inwestycją prawdopodobnie będzie… kasa fiskalna? Możesz skorzystać z ulgi na jej zakup i odzyskać część pieniędzy.

pieniądze polskie złote

Komu przysługuje zwrot?

O zwrot mogą się ubiegać zarówno przedsiębiorcy rozliczający VAT, jak i zwolnieni z płacenia tego podatku. W pierwszym przypadku możemy odliczyć od podatku część kwoty wydanej na zakup każdej z kas (przedsiębiorca musi odpowiednio wypełnić deklarację VAT-7 lub VAT-7K). W drugim z kolei możemy otrzymać zwrot kosztów zakupu kasy na swoje konto (w tej sprawie trzeba złożyć stosowny wniosek do skarbówki). Ulga na zakup kasy wynosi 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Zwrot kosztów otrzymamy gdy:

1) złożymy do odpowiedniego urzędu skarbowego pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania – ważne jednak, aby zrobić to zanim zaczniemy sprzedawać towary i usługi

2) rozpoczniemy ewidencjonowanie obrotu na kasie fiskalnej nie później niż w obowiązujących terminach

3) posiadamy dowód zapłaty całej należności za kasę fiskalną

4) złożymy wniosek o zwrot – dotyczy przedsiębiorców zwolnionych z VAT.

Nowe przepisy

Za sprawą nowelizacji ustawy „Prawo o miarach” mają zostać zmienione przepisy dotyczące ulgi na kasy fiskalne. Przewidują one podwyżkę kwoty maksymalnej z obecnych 700 zł do 1.000 zł. Z ulgi będą mogli jednak skorzystać nowi podatnicy oraz przedsiębiorcy zobligowani przepisami do wymiany kas w określonych terminach. Nie będzie ona przysługiwać na kasy „starego” typu. Głównym celem nowelizacji ustawy jest bowiem wprowadzenie kas fiskalnych online. Wymiana urządzeń od tego roku ma odbywać się stopniowo. W pierwszej kolejności kasy fiskalne będą musieli wymienić podatnicy świadczący usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, dokonujący sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych (stare kasy w tych punktach obowiązywać będą tylko do końca bieżącego roku). Ustawa nowelizacyjna ma wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. Obecnie jest na etapie konsultacji Komitetu Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji.

PIT

Powiązane artykuły