O czym trzeba wiedzieć przed wyjazdem za granicę w celach zarobkowych?

O czym trzeba wiedzieć przed wyjazdem za granicę w celach zarobkowych? Szukając pracy za granicą, mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na polską firmę lub na zagranicznego pracodawcę. Agencja najczęściej oferuje polską umowę, organizuje przejazd oraz zakwaterowanie. Szukając zagranicznego pracodawcy, który zatrudni nas bezpośrednio, najczęściej sami musimy wszystko zorganizować. Przyjrzyjmy się, o czym jeszcze powinniśmy wiedzieć, szukając pracy za granicą.


Jak znaleźć pracę za granicą?

Polacy najczęściej decydują się na wyjazd w celach zarobkowych do krajów tj. Niemcy, Szwajcaria, Holandia oraz Anglia. Oferty pracy za granicą znajdziemy w gazetach regionalnych oraz na stronach internetowych. Jeśli chcesz znaleźć pracę w Holandii, warto sprawdzić ogłodzenia na stronie Aplikuj.pl. Znajdziemy tam także oferty w krajach tj. Niemczy czy Anglia.

Szukając zatrudnienia bezpośrednio przez zagraniczną firmę, powinniśmy znać podstawy języka obowiązującego w danym kraju. Inaczej poszukiwania pracy będą niemalże niemożliwe. Kontakt z firmą będzie utrudniony oraz ciężko będzie nam uzgodnić ważne szczegóły związane z podjęciem zatrudnienia. Możemy skorzystać z pomocy znajomych posługujących się danym językiem lub pracujących w kraju, do którego chcemy wyjechać. 

Minimalne wynagrodzenie za granicą

Decydując się na podjęcie pracy za granicą, powinniśmy wiedzieć, ile wynosi minimalne wynagrodzenie w danym kraju. W przeciwnym razie możemy zgodzić się na zbyt niską stawkę oferowaną przez pracodawcę. Pracy nie ułatwi nam również błędne wyobrażenie o wysokich zarobkach za granicą. Agencje pracy szukające pracowników często podają maksymalne wynagrodzenie, jakie można zarobić, wyjeżdżając za granicę. Jeśli nie przeczytamy dokładnie umowy, dopiero na miejscu dowiemy się, ile godzin musimy pracować, aby otrzymać obiecaną sumę pieniędzy.

Wysokość podatków za granicą – gdzie rozliczać się z podatków?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, powinniśmy wiedzieć, jak wysokie podatki są odprowadzane w krajach tj. Niemcy, Anglia czy Szwajcaria. Aby wyliczyć wysokość pensji brutto oraz netto opodatkowanej w Polsce, pomocny będzie kalkulator wynagrodzeń na Aplikuj.pl, który uwzględnia zmiany w systemie podatkowym, które weszły po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jeśli składki oraz podatki będą odprowadzane za granicą, musimy skorzystać z kalkulatora odpowiedniego dla danego kraju. Powinniśmy również wiedzieć:

  • w którym kraju należy odprowadzać podatki;
  • jaka jest kwota wolna od podatku w kraju tj. Niemcy czy Anglia;
  • jak i gdzie rozliczać się z podatku, pracując za granicą;
  • czy przysługuje nam zwrot podatku zza granicy i jak go odzyskać.

Decydując się na pracę za granicą, koniecznie powinniśmy sprawdzić, z jakimi krajami Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ubezpieczenie podczas pracy za granicą

Wyjeżdżając z polskim pracodawcą, najczęściej jesteśmy ubezpieczeni w Polsce. Przed wyjazdem powinniśmy dostać kartę EKUZ upoważniającą nas do leczenia za granicą. Warto zorientować się, na jakich zasadach działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niektóre usługi medyczne za granicą będziemy mieli bowiem za darmo, za inne będziemy musieli płacić. Podobnie jak w przypadku podatku, również w kwestii ubezpieczenia nie ma czegoś takiego jak podwójne ubezpieczenie.

Praca za granicą często wiąże się wyższymi zarobkami. Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy dokładnie przeczytać umowę, którą podpisujemy.

Praca za granicą często wiąże się wyższymi zarobkami. Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy dokładnie przeczytać umowę, którą podpisujemy.

PIT

Powiązane artykuły