Urząd Skarbowy Opole

W Opolu znajdują się siedziby dwóch Urzędów Skarbowych. Jeżeli jesteśmy mieszkańcami Opola podlegamy pod Pierwszy Urząd Skarbowy. Jeżeli natomiast nie mieszkamy w samym Opolu, ale jesteśmy mieszkańcami powiatu opolskiego naszym Urzędem Skarbowym jest Drugi US w Opolu. Poniżej dane dla I i II oddziału:

Pierwszy Urząd Skarbowy Opole

I Urząd Skarbowy w Opolu

Pierwszy US obsługuje podatników mieszkających w granicach miasta Opole.
Adres: I Urząd Skarbowy, ul. Tadeusza Rejtana 3B, 45-331 Opole
Godziny otwarcia I US Opole:
Poniedziałek 7:30 – 18:00
Wtorek – Piątek 7:30 – 15:30
Telefon: 77 453 19 35
Strona Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu

Drugi Urząd Skarbowy Opole

II Urząd Skarbowy w Opolu

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu obsługuje mieszkańców gmin:
Chrząstowice, Dąbrowa,Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa.
Adres: Urząd Skarbowy, ul. Cementowa 6, 45-358 Opole
Godziny otwarcia:
Poniedziałek 7:30 – 18:00
Wtorek – Piątek 7:30 – 15:30
Telefon: 77 442 36 31 do 34
Strona Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

Rozliczenie PIT w Opolskim Urzędzie Skarbowym

Opolscy płatnicy mają możliwość złożenia deklaracji podatkowej na trzy sposoby.
Deklarację podatkową można składać osobiście, udając się do placówki mieszczącej się przy ulicy Rejtana. Oddział przyjmuje petentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. W poniedziałki godziny urzędowania są dłuższe. Płatnicy przyjmowani są do godziny 18:00. Do placówki petent udaje się z oryginałem zeznania podatkowego i odpisem. Na odpisie pracownik fiskusa składa pieczątkę z datą złożenia PIT-u i oddaje ją płatnikowi w ramach potwierdzenia złożenia deklaracji. Oryginał zostaje złożony w urzędzie.
Płatnicy, którzy z przyczyn zawodowych lub osobistych nie mogą złożyć deklaracji osobiście, mogą wysłać dokumenty na adres placówki. Urząd Skarbowy w Opolu przyjmuje dokumenty wysłane zarówno za pośrednictwem poczty i firmy kurierskiej. Jedyna równica pomiędzy pośrednikami polega na uwzględnieniu przez opolskiego fiskusa daty złożenia dokumentów. Te wysyłane Pocztą Polską są uznawane za złożone z datą stempla pocztowego na kopercie, zaś te wysłane firmą przesyłkową – z datą dostarczenia dokumentów do urzędu.
Trzecią możliwością jest złożenie deklaracji drogą elektroniczną. Opolski fiskus zachęca wszystkich podatników do korzystania z właśnie tej metody. E-deklaracja to dokumenty wypełniane i składane za pośrednictwem aplikacji udostępnianej na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Dla płatników jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że program „pomaga” podatnikowi w poprawnym wypełnieniu formularza, prowadząc go krok po kroku przez kolejne rubryki dokumentu. Jednocześnie po wprowadzeniu danych podatkowych, aplikacja sama wylicza wartość podatku. Metoda ta niweluje zarówno podstawowe błędy pojawiające się przy wypełnianiu dokumentów, jak na przykład wprowadzenie numeru NIP pracodawcy w miejscu na NIP płatnika, czy pominięcie wprowadzenia numerów NIP lub Pesel, oraz brak podpisu. Dodatkowo, poprzez automatyczne wyliczanie wartości podatku, zmniejsza się liczba błędów pojawiających się przy rachunkach. Korzyścią tej metody zarówno dla petentów jak i pracowników opolskiej administracji skarbowej jest fakt, że deklaracje podatkowe składane drogą elektroniczną rozliczane są szybciej niż dokumenty w wersji papierowej. Wynika to z faktu, że PIT składany drogą tradycyjną, w pierwszej kolejności musi zostać wprowadzony do systemu, dopiero wtedy zostanie dokonany zwrot nadpłaconego podatku. Deklaracje elektroniczne są automatycznie wprowadzane w momencie ich wysłania, więc cały proces rozliczania się ze Skarbem Państwa jest znacznie krótszy.

Akcja Szybki PIT 2015 w Opolu

Podczas akcji Szybki PIT, która odbyła się w Opolu w weekend 13-15 marca płatnicy mieli możliwość zapoznania się z aplikacją e-deklaracji i złożenia swojego zeznania podatkowego drogą elektroniczną, podczas robienia zakupów w ulubionym centrum handlowym. Ekspertów opolskiego fiskusa można było spotkać w godzinach 12-18 w Galerii Ozimskiej mieszczącej się przy ulicy Ozimskiej 72 oraz w Solaris Center przy placu Kopernika 16. Dodatkowo w ramach tej inicjatywy petenci mogli skorzystać z darmowych konsultacji. Pracownicy Urzędu Skarbowego w Opolu odpowiadali na pytania z zakresu polskiego prawa podatkowego, doboru odpowiednich formularzy, rozliczania podatku dochodowego za rok 2014 oraz ulg podatkowych. Ostatnie zagadnienie cieszyło się największym zainteresowaniem wśród płatników. Często padały pytania dotyczące możliwość skorzystania z danej ulgi, sposoby wyliczania wartości oraz dokumentów niezbędnych w celu jej uwzględnienia. Podczas tego weekendu do opolskiej administracji skarbowej napłynęło 215 deklaracji podatkowych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaskarbiła sobie sympatię podatników. To już drugie tego typu wydarzenie organizowane przez opolski Urząd Skarbowy. Przypominamy, że 7 marca 2015 roku w ramach dni otwartych opolskie placówki administracji skarbowych przyjmowały płatników również w sobotę. Jak donosi Opolska Izba Skarbowa podczas Dni Otwarty urzędy odwiedziło 1135 gości, łącznie złożono ponad 400 elektronicznych deklaracji podatkowych.

Rozliczenia PIT w Gminach powiatu opolskiego

Aktualnie w dniach 8-22 kwietnia 2015, w godzinach 9-14 każdy płatnik rozliczający się w II Urzędzie Skarbowym w Opolu, może złożyć swojej zeznanie podatkowe również w siedzibach urzędów miast i gmin na terenie powiatu opolskiego. Dyżury pracowników administracji państwowej przedstawiają się następująco :
8 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Tułowice ul. Szkolna 1 i Urząd Gminy Łubniany ul. Opolska 104,
9 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Tarnów Opolski ul. Dworcowa 6,
10 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Komprachcice ul. Kolejowa 3,
13 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Popielów ul. Opolska
13,14 kwietnia 2015 – Urząd Gminy i Miasta Ozimek ul. ks. Dzierżona 4b,
15 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Murów ul. Dworcowa 2 i Urząd Miejski Prószków ul. Opolska 17,
16 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Dąbrowa ul. ks. J. Sztonyka 56,
17 kwietnia 2015 – Klub Samorządowy w Chrząstowicach ul. Dworcowa 1,
20 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Dobrzeń Wlk. ul. Namysłowska 44,
21 kwietnia 2015 – Urząd Gminy Turawa ul. Opolska 39c,
22 kwietnia 2015 – Urząd Miejski Niemodlin ul. Boh. Powstań Śl. 37.

Urząd Skarbowy w Opolu przypomina, że deklaracje podatkowe od osób fizycznych za rok 2014 należy składać do 30 kwietnia bieżącego roku. Płatnicy, którzy nie złożą deklaracji w terminie lub całkowicie uchylą się przed obowiązkiem podatkowym, pociągnięci zostaną do odpowiedzialności z tego tytułu – zostanie na nich nałożona kara pieniężna.

PIT

Powiązane artykuły