Jak dostarczyć PIT do Urzędu Skarbowego

Na rozliczenie się z fiskusem zawsze przypadają pierwsze cztery miesiące nowego roku kalendarzowego. Deklarację należy złożyć do 30 kwietnia. Nie warto jednak odkładać tego na ostatnią chwilę jeżeli chcemy uniknąć długich kolejek na poczcie czy w Urzędzie Skarbowym.

Deklarację podatkową można złożyć na kilka sposób. Podatnik sam wybiera wygodne dla siebie rozwiązanie.

Zeznanie podatkowe można złożyć tradycyjnie, udając się do siedziby placówki administracji skarbowej z dwoma identycznymi formularzami. W naszym imieniu może je również złożyć bliska nam osoba. Warto jednak wcześniej sprawdzić czy wniosek jest podpisany oraz czy zamieściliśmy numer NIP bądź Pesel. Są to bowiem najczęściej powtarzający się błąd w przypadku deklaracji papierowych. Pamiętajmy również aby kopia PIT-u została nam podbita przez pracownika fiskusa, tym samy zyskamy potwierdzenie wywiązania się z obowiązku podatkowego w terminie.

Zeznanie podatkowe możemy również wysłać w postaci listu zarówno Pocztą Polską jak i firmy kurierską. Kryterium wyboru leży w kwestii podatnika. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że Urząd Skarbowy w zależności on „dostawcy” listu egzekwuje datę napłynięcia deklaracji do placówki. Różnica polega na tym, że w momencie zlecenia dostawy firmie kurierskiej, datą złożenia deklaracji podatkowej jest data kiedy deklaracja zostanie dostarczona do placówki. W przypadku Poczty Polskiej sytuacja klaruje się zupełnie odwrotnie. Urząd Skarbowy uznaję datę stempla pocztowego, czyli datę „zlecenia” wysłania listu jako datę złożenia go w placówce. To ważne aby o tym pamiętać ponieważ mamy wtedy świadomość, że decydując się na kuriera nie możemy zwlekać z wysłaniem deklaracji na ostatnią chwilę.

Aby uniknąć kolejek i dodatkowych kosztów podatnik ma do dyspozycji możliwość przesłania PIT-u drogą elektroniczną. W tym celu na internetowej stronie Ministerstwa Finansów udostępniona jest dla wszystkich podatników platforma do e-deklaracji. E-deklaracja pozwala na wypełnienie zeznania podatkowego oraz automatyczne przesłanie go do placówki skarbowej pod którą podatnik podlega. Jest to nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które cenią sobie swój czas oraz wygodę jaka płynie z rozliczenia się w zaciszu własnego mieszkania.

PIT

Powiązane artykuły