Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty

Po fałszywych e-mailach z zawirusowanymi załącznikami, które oszuści wysyłają do niczego niepodejrzewających przedsiębiorców, kolejne oszustwa ujawniają urzędnicy Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorca z województwa mazowieckiego dostał wezwanie do zapłaty z nieistniejącej Izby Skarbowo-Celnej z Gorzowa Wielkopolskiego.

poczta

W piśmie oskarża się rzeczonego przedsiębiorcę o nabywanie suszu tytoniowego bez polskich znaków akcyzy. Podana kwota do zapłaty nie jest duża (150 zł grzywny plus koszt „opłaty akcyzowej” 237,62 zł), co zapewne miało skłaniać innych adresatów do zapłacenia kary, dla „świętego spokoju”. Groźba dodatkowych 5000 zł kary lub do 3 lat pozbawienia wolności dla osób, które nie opłacą grzywny w terminie, miała dodatkowo zachęcić do zapłaty niewielkiej sumy.

Dokument na pierwszy rzut oka nie budzi podejrzeń, wygląda jak zwykłe urzędowe pismo. Jednak po dokładnym przyjrzeniu się, znajdujemy niewielkie błędy interpunkcyjne i językowe, co jednak często zdarza się w pismach urzędowych. Podejrzany jest natomiast brak numeru telefonu pod adresem Izby Skarbowo-Celnej (oczywiście fałszywym) w nagłówku pisma, widnieje tam tylko numer faksu. Sprawdziliśmy, że na ul. Dworcowej 6 w Gorzowie Wlkp., znajduje się… przychodnia lekarska.

fałszywe wezwanie do zapłaty
Przykład fałszywego wezwania do zapłaty

 

Wszystkie osoby, które dostały podobne dokumenty, będące próbą wyłudzenia pieniędzy, lub inne podejrzane pisma pocztą lub e-mailem proszone są o kontakt z Krajowym Telefonem Interwencyjnym Administracji Podatkowej pod nr tel. 800 807 007 (połączenie bezpłatne, czynny w godzinach 7-17 w dni robocze). Dodatkowo uruchomiono specjalny adres poczty elektronicznej, do zgłaszania podobnych spraw pod adresem powiadom_podatki@mf.gov.pl. Administracja Podatkowa gwarantuje całkowitą anonimowość w przekazywaniu informacji Policji i innym odpowiednim służbom.

PIT

Powiązane artykuły