Wszystko, co warto wiedzieć o Centrach Obsługi podatników

Od 1 września 2015 roku, w pięćdziesięciu Urzędach Skarbowych na terenie całego kraju, działają Centra Obsługi. Wprowadzono duże ułatwienia dla podatników działających poza miejscem zamieszkania lub siedziby, ale nie tylko. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik po zmianach.

centra obslugi

Nowe udogodnienie wchodzi w życie pod hasłem „Wiele spraw w jednym miejscu”, co dobrze obrazuje kierunek, w którym podąża cała Administracja Podatkowa. Centra obsługi podatnika są kolejnym krokiem w ujednoliceniu i upraszczaniu działania urzędów, zwiększaniu przyjazności dla podatników i ocieplaniu wizerunku administracji państwowej. Całość projektu wdrożono w ramach Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika, który ma m.in. na celu wprowadzenie jednakowych standardów obsługi klienta w każdym urzędzie.

Co się tak naprawdę zmienia

Do tej pory, podatnicy zmuszeni byli składać dokumenty i wnioski wyłącznie w urzędzie, do którego zostali przydzieleni terytorialnie. Oznaczało to niemałe kłopoty dla osób, które pracowały lub prowadziły biznes nie w miejscu swojego zameldowania; nierzadko musiały pokonywać setki kilometrów, by załatwić prostą sprawę w urzędzie.

Od 1 września w wybranych urzędach skarbowych na terenie całego kraju, można składać pisma urzędowe niezależnie od miejsca zameldowania lub prowadzenia działalności. Pracownicy Administracji Podatkowej przyjmują wnioski, podania, deklaracje, a także mogą wydawać różnego rodzaju zaświadczenia oraz udzielać porad i informować podatników o ich prawach i obowiązkach.

Sprawy ZUS w Urzędzie Skarbowym

Zupełną nowością jest możliwość załatwiania niektórych spraw związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub Służbą Celną, można też korzystać bez przeszkód z usług Administracji Podatkowej. Złożone dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe ZUS, podobnie jak np. deklaracje uproszczone AKC-U, dotyczące nabycia pojazdu z innego kraju Unii Europejskiej, zostaną przesłane do odpowiednich organów administracji. Centra obsługi umożliwiają również pobranie zaświadczenia opłacenia akcyzy.

W urzędach znalazło się także miejsce na stanowiska komputerowe, na których podatnicy będą mogli przeglądać portal podatkowy Ministerstwa Finansów, uzyskają dostęp do ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) i będą mogli założyć w nim zaufany profil, konieczny do załatwiania spraw urzędowych przez internet. Dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CeiDG) również nie będzie stanowiło problemu.

Asystent podatnika

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wie, że nie jest to wcale takie łatwe, jak powszechnie się sądzi. Zagmatwane przepisy, niezrozumiałe urzędowe terminy, pisma, konieczność pamiętania o wielu sprawach naraz, tylko po to, by prowadzić biznes zgodnie z literą prawa, skutecznie odstrasza wielu potencjalnych przedsiębiorców. Właśnie z myślą o takich ludziach utworzono zupełnie nową instytucję: asystenta podatnika.

Świeżo upieczony przedsiębiorca lub osoba, która prowadzi działalność gospodarczą nie dłużej niż półtora roku, może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o przydzielenie takiego asystenta. Głównym zadaniem wyznaczonych pracowników jest informowanie o prawach i obowiązkach podatnika, pomoc w wypełnianiu deklaracji i wniosków, informowanie na temat obowiązujących przepisów prawa podatkowego, działania urzędu skarbowego czy ubezpieczeniach społecznych. Asystent podatnika nie będzie jednak występował w charakterze doradcy podatkowego.

Co dalej?

Od 1 stycznia 2016 roku, Asystenci Podatnika pojawią się w każdym urzędzie skarbowym. W niedalekiej przyszłości centra obsługi zagoszczą na dobre we wszystkich urzędach skarbowych na terenie kraju, będzie można zatem już bez żadnych przeszkód załatwiać swoje sprawy wszędzie tam, gdzie tylko aktualnie będziemy przebywać.

Administracja Podatkowa stawia na ciągły rozwój i udoskonalanie świadczonych przez siebie usług. Ocieplanie wizerunku bezdusznej machiny podatkowej jest, w naszej ocenie, krokiem w bardzo dobrym kierunku. Podatnik, a w szczególności przedsiębiorca, powinien czuć, że wchodzi do urzędu skarbowego jako klient, któremu urzędnik ma służyć pomocą, a nie jak podejrzany, który tylko myśli, jakby tu oszukać fiskusa.

Lista urzędów, w których od 1 września działają Centra Obsługi:

województwo dolnośląskie:
Urząd Skarbowy w Oławie
Urząd Skarbowy w Środzie Śląskiej
Urząd Skarbowy w Wołowie
Urząd Skarbowy Wrocław–Krzyki

województwo wielkopolskie:
Urząd Skarbowy w Gnieźnie
Urząd Skarbowy w Gostyniu
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu
Urząd Skarbowy w Koninie
Urząd Skarbowy w Krotoszynie
Urząd Skarbowy w Pile
Urząd Skarbowy Poznań–Winogrady
Urząd Skarbowy w Rawiczu
Urząd Skarbowy we Wrześni

województwo kujawsko-pomorskie:
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

województwo lubelskie:
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim
Urząd Skarbowy we Włodawie

województwo małopolskie:
Urząd Skarbowy w Bochni
Urząd Skarbowy Kraków–Nowa Huta
Urząd Skarbowy w Nowym Targu
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

województwo lubuskie:
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze
Urząd Skarbowy w Żaganiu
Urząd Skarbowy w Żarach

województwo łódzkie:
Drugi Urząd Skarbowy Łódź–Bałuty
Urząd Skarbowy Łódź–Śródmieście
Urząd Skarbowy w Pabianicach

województwo mazowieckie:
Urząd Skarbowy w Ciechanowie
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim
Urząd Skarbowy w Piasecznie
Urząd Skarbowy w Płocku
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu
Urząd Skarbowy w Sierpcu
Urząd Skarbowy Warszawa–Mokotów

województwo opolskie:
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie–Koźlu
Urząd Skarbowy w Kluczborku
Urząd Skarbowy w Nysie

województwo podkarpackie:
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

województwo podlaskie:
Urząd Skarbowy w Łomży
Urząd Skarbowy w Suwałkach

województwo pomorskie:
Urząd Skarbowy w Chojnicach
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

województwo świętokrzyskie:
Urząd Skarbowy w Sandomierzu
Urząd Skarbowy w Starachowicach

województwo warmińsko-mazurskie:
Urząd Skarbowy w Elblągu
Urząd Skarbowy w Iławie

województwo śląskie:
Urząd Skarbowy w Czechowicach–Dziedzicach
Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej

województwo zachodniopomorskie:
Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim
Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie

PIT

Powiązane artykuły