Jeszcze jakiś czas temu w Sejmie trwały konsultacje na temat stawki VAT jaka ma obowiązywać na medykamenty dla zwierząt. Pojawiła się propozycja aby dotychczasową 8% stawkę VAT podnieść do 23%
W minionych dniach Internet obiegła fala oburzenia wywołana dość kontrowersyjnym pomysłem Ministerstwa Finansów, które zasugerowało drastyczne podniesienie stawek na lekarstwa dla zwierząt. Na oburzenie ze strony mediów wspieranych przez celebrytów i internautów nie było trzeba długo czekać. Wzburzenie obywateli nie mogło zostać nie zauważone przez polski rząd. Na decyzje nie trzeba było długo czekać.
W rozmowie z PAP, wiceminister finansów Filip Świtała zadeklarował, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na 8% poziomie.
Prawdą jest, że podniesienie stawki VAT z 8 na 23% uderzyło by nie tylko we właścicieli czworonogów, którzy już pokrywają niemałe koszty związane z leczeniem, szczepieniem czy kastracją/sterylizacją swoich czworonogów. Decyzja ta miała by daleko idące konsekwencje. Poniesiona stawka VAT odbiła by się na przemyśle przetwórczym. Wzrosły by min. ceny mięs i wędlin, serów i nabiałów, jaj. Zmiany dotknęły by wszystkich konsumentów. W trudnej sytuacji zostały by postawione schroniska i przytułki dla zwierząt , które już teraz walczą z ciężkim losem zwierząt.