Czy warto rozliczać się z US przez Internet?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o możliwości złożenia deklaracji podatkowej drogą elektroniczną. Większość podatników mimo wszystko ma wątpliwości do systemu oferowanego przez Ministerstwo Finansów. Tylko czy słusznie?

E-deklarację wprowadzono kilka lat temu. Z początku wymagane było podpisywanie tych formularzy certyfikowanym e-podpisem. Znacząco wpływało to na ilość podatników rozliczających się tą metodą. Uzyskanie e-podpisu wraz z wymaganym certyfikatem wiązało się z dodatkowymi kosztami, na które nie każdy podatnik mógł sobie pozwolić. I tak do 2012r. metoda ta stosowana była jedynie przez przedsiębiorstwa i biura rachunkowe. W kolejnych latach obowiązek ten został zniesiony a za pośrednictwem e-deklaracji można było rozliczyć wszystkie formularze PIT wraz z obowiązującymi załącznikami. Jednak i to nie zwiększyło liczy deklaracji składanych drogą elektroniczną. Pojawiły się wątpliwości dotyczące poprawności działania systemu.

Dziś e-deklaracja cieszy się sympatią wielu podatników. Cenią oni sobie zarówno wygodę jak i prostotę wynikającą z korzystania z niej.

E-deklaracja to platforma dostępna dla absolutnie każdego, jedynym wymaganiem jakie stawia korzystanie z niej to zalogowanie się do systemu w celu zweryfikowania podatnika. Po zalogowaniu się do programu przystępujemy do wypełnienia zeznania podatkowego. Jak się okazuje platforma oferowana przez Ministerstwo znacząco ułatwia poprawne uzupełnienie PIT-u. Aplikacja jest napisana z sposób bardzo intuicyjny. Prosty w obsłudze dla użytkownika interfejs graficzny jest jej dodatkowym plusem. Kolejno przystępujemy do zamieszczania w druku danych a dzięki etapowemu postępowaniu nie zapominamy o wypełnieniu żadnej rubryki.

Złożenie deklaracji jest równie proste, albowiem gotowe zeznanie podatkowe zostaje automatycznie wysłane do Urzędu Skarbowego pod który podatnik podlega.

Potwierdzenie złożenia deklaracji otrzymujemy na maila w formie dokumentu UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Dokument ten jest świadectwem złożenia deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym, w terminie.

Głównymi założeniami systemu było przede wszystkim ułatwienie wypełniania i składania deklaracji podatkowych. Nie da się ukryć, że platforma w tym celu sprawdza się znakomicie. Z roku na rok Ministerstwo Finansów rejestruje coraz większą liczbę PIT-ów napływającą drogą elektroniczną.

Dodatkowo rozliczanie się w ten sposób zarówno oszczędza czas podatników jak i pracowników fiskusa. My, składamy zeznanie podatkowe bez wychodzenia z domu w sposób dla nas wygodny, co jednocześnie wpływa na zmniejszanie się kolejek w placówkach administracji skarbowej.

PIT

Powiązane artykuły