Nowy Polski Ład – zmiany dla pracowników

Na konferencji, która odbyła się 15 maja partia PiS przedstawiła szczegóły programu społeczno-gospodarczego o nazwie Nowy Polski Ład. Zmiany mają dotyczyć głównie służby zdrowia, podatków oraz emerytur. Dużo zmian ma dotyczyć pracowników.

Jedną z planowanych zmian jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych (obecnie wynos ona 8 tysięcy złotych). Podatnicy mogą także liczyć na wprowadzenie wyższego pierwszego progu podatkowego, co pozwoli na zatrzymanie większej kwoty pieniędzy w portfelu pracowników klasy średniej. Próg z 85 528 złotych ma zostać zwiększony do 120 000 złotych. ,,To oznacza, że z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32.” – podkreślono w trakcie konferencji.

Likwidacji mają ulec wszystkie umowy cywilnoprawne. Jak stwierdził podczas prezentacji Jarosław Kaczyński ,,umowy śmieciowe”, czyli umowy cywilnoprawne, zostaną od razu oskładkowane, ale dążymy to tego, aby w krótkim czasie powstał jeden model kontraktu pracy”. Niedługo powinniśmy pożegnać umowy cywilnoprawne na rzecz umowy o pracę, która ma być jedyną dostępną formą zatrudniania pracowników.

Według tzw. Polskiego Nowego Ładu regulacji mają ulec zasady dotyczące pracy zdalnej. Choć jeszcze nie zostały zdradzone szczegóły zmian, to wiadomym jest, że mają one być nastawione nie tylko na wspieranie samej pracy zdalnej (praca z dowolnego miejsca w ramach sprzętu zapewnionego przez pracodawcę), lecz również dostosowanie przepisów w taki sposób, by wspierać młodych, pracujących rodziców.

Program zakłada również wprowadzenie nowej ulgi w podatku PIT. Ulga skierowana ma być dla pracowników klasy średniej, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, osiągających roczny dochód w przedziale od 70 do 130 tys. zł.

Zmiany mają objąć również przepisy dotyczące wymiaru czasu pracy pracowników, a w szczególności pracy w niepełnym wymiarze. Ma to zwiększyć szanse na godziwą pracę pracowników, którzy m.in. z przyczyn rodzinnych nie są w stanie świadczyć pracy na pełen etat.

PIT

Powiązane artykuły