Dlaczego warto złożyć PIT drogą elektroniczną?

Elektroniczny PIT, powszechnie znany jako e-deklaracja to platforma Ministerstwa Finansów za pośrednictwem której każdy podatnik może złożyć swoje zeznanie podatkowe droga elektroniczną.
Aplikacja dostępna jest dla wszystkich podatników i aby z niej skorzystać nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań.

Jest to alternatywa składania papierowych deklaracji z pozyskanych dochodów ale dlaczego tak naprawdę warto z niej skorzystać?

Po pierwsze korzystanie z e-deklaracji jest bardzo wygodne. Wygoda ta ceniona jest zarówno przez podatników jak i samego fiskusa. Cały proces wypełnienia i złożenia PIT odbywa się elektronicznie. Podatnik może zrobić to w czasie i miejscu odpowiednim dla siebie. Składanie deklaracji odbywa się automatycznie. Gotowe zeznanie podatkowe zostaje wysłane do odpowiedniej placówki skarbowej. Deklaracja zarejestrowana zostaje od razu. W ciągu kliku minut podatnik wysyła PIT a Urząd Skarbowy go zatwierdza. Wygodne prawda?

Po drugie unikamy kolejek. Ile razy zdarzyło się każdemu z Nas zostawić ten przykry obowiązek składania PIT-u na ostatnią chwilę a potem stawaliśmy w długich kolejkach w Urzędzie Skarbowym lub na poczcie? Często wiąże się to z wydłużeniem godzin pracy samych placówek administracji skarbowej w ostatnim tygodniu kwietnia. Przy e-deklaracji omijamy wszystkie te kolejki. PIT wysyłamy elektronicznie.

No tak, ale można sobie pomyśleć, że składając PIT osobiście w Urzędzie Skarbowym mamy całkowitą pewność, że nasze zeznanie zostało złożone. Otóż e-deklaracja jest równie bezpieczna. W celu potwierdzenia jej złożenia podatnik otrzymuje na maila UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru które potwierdza złożenie deklaracji w Urzędzie, w terminie.

Ostatnią a zarazem chyba największą zaletą e-deklaracji jest sposób w jaki zeznanie podatkowe jest wypełniane. Aplikacja Ministerstwa Finansów została stworzona w tak aby jak najbardziej ułatwić podatnikom wypełnianie druków urzędowych. Można chyba śmiało powiedzieć, że aplikacja za rękę, krok po kroku prowadzi nas przez wszystkie rubryki dokumentu urzędowego.

Jak widać rozliczanie się drogą elektroniczną ma wiele plusów. W ostatnich latach Ministerstwo Finansów zarejestrowało znaczący wzrost liczby podatników korzystających z tej metody rozliczania się. Oczywiście nadal jest możliwość złożenia deklaracji osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłania PIT-u w formie listy Pocztą Polską lub firmą kurierską. Lecz może warto się zastanowić czy chcemy poświęcać swój czas lub płacić za wysłanie deklaracji skoro w tak prosty a zarazem przyjemny sposób można wywiązać się z obowiązku podatkowego w zaciszu własnego mieszkania przy dobrej kawie.

PIT

Powiązane artykuły