Długi w młodym wieku. Czy ciebie również dotyczy ten problem?

Blisko 20 lat naszego życia spędzamy na edukacji. Uczymy się języków obcych, chemii czy wiedzy o społeczeństwie. Niestety, większość programów nauczania ani słowem nie wspomina o prawidłowym gospodarowaniu pieniędzmi. Jeśli nie wynieśliśmy tej wiedzy z domu to może okazać się, że w dorosłym życiu dopadną nas problemy finansowe. Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z zadłużeniem. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Rosnące długi

Świadomość posiadania długów spędza młodym ludziom sen z powiek. Presja życia na odpowiednim poziomie sprawia, że często zaciągamy zupełnie niepotrzebne zobowiązania finansowe. Kiedy mamy na koncie kilka pożyczek u różnych pożyczkodawców, możemy znaleźć się w sytuacji, w której odsetki i koszty pożyczek zaczynają przerastać nasze możliwości. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich zobowiązań w jedno, które które następnie spłacimy przy pomocy wygodnych, miesięcznych rat. Na rynku z łatwością znajdziemy ofertę pożyczki dla zadłużonych, która pozwoli nam skonsolidować nasze zobowiązania w jedno. W ten sposób znika problem dodatkowych opłat za odroczenie terminu spłaty pożyczek, których nie jesteśmy w stanie uregulować jednorazowo w całości. Znika stres, a my możemy spokojnie zająć się szukaniem oszczędności, które pozwolą nam na stopniowe wyjście z długów.

brak pieniędzy

Ile chcę, a ile mogę wydać?

Bardzo ważną kwestią jest podsumowanie miesięcznego budżetu. Usiądź z kartką w ręku i podsumuj wszystkie przychody. Następnie zrób podsumowanie stałych wydatków, które te przychody pomniejszają (czynsz, rata za pożyczkę, rachunki, jedzenie itp.). Bierz pod uwagę tylko wydatki niezbędne. W ten sposób ustalisz jaka kwota pozostaje ci na wydatki dodatkowe. Jeżeli po podsumowaniu wszystkich kosztów życia okaże się, że jesteś na minusie – być może konieczne okaże się znalezienie dodatkowej pracy aż do momentu, w którym uda ci się całkowicie pozbyć długu.

Unikaj pokus

Na rynku pojawił się nowy produkt, który niezwykle cię zaciekawił? Na wystawie sklepowej zobaczyłaś sukienkę, o której zawsze marzyłaś? Nie ulegaj impulsom i skorzystaj z zasady 24, 48 lub nawet 72 godzin. Ustal ile czasu dasz sobie każdorazowo przed wydaniem pieniędzy na przemyślenie czy ten zakup jest rzeczywiście niezbędny i czy w twojej sytuacji będzie on rozsądny. Może okazać się, że wcale tak bardzo go nie potrzebujesz albo że gdzieś można dostać upragnioną rzecz taniej!

Pożegnaj się z kartą kredytową

Choć karta kredytowa to wygodny środek płatniczy, nie daje ci realnej kontroli nad wydatkami. Łatwiej jest wydać pieniądze, których nie widzisz. Osoby zadłużone powinny choć na pewien okres przerzucić się na płatności gotówkowe. Kiedy masz w portfelu wyznaczoną ilość banknotów, jesteś w stanie kontrolować to, w jakim tempie z niego znikają. W ten sposób dwa razy zastanowisz się, zanim wydasz pieniądze na coś, co w trakcie wychodzenia z długów nie jest ci niezbędne do życia.

Korzystaj z kuponów i rabatów

Dla młodego człowieka, który sprawnie porusza się w przestrzeni internetowej, znalezienie kodów rabatowych nie stanowi żadnego problemu. Nawet jeśli naprawdę czegoś potrzebujesz, postaraj się znaleźć miejsce, w którym kupisz to najtaniej. Korzystaj z subskrypcji, które umożliwiają robienie zakupów na korzystniejszych warunkach. Przeglądaj gazety, do których często dołączane są bony rabatowe. Oszczędzaj tam, gdzie się da! Jest duża szansa, że zaoszczędzone pieniądze pozwolą ci na szybszą spłatę zobowiązań i nowy start bez zadłużenia!

PIT

Powiązane artykuły