Gospodarka odpadami weryfikowana za pośrednictwem JPK. Polski rząd uszczelnia lukę VAT-owską.

Ministerstwo Klimatu szykuje zmianę w ustawie o odpadach. Według nowelizacji dane o gospodarce odpadami będzie można weryfikować za pośrednictwem JPK VAT. Szacowane jest, że szykowane zmiany pomogą zaoszczędzić nawet 20mln zł w ciągu 10 lat.

Jakiś czas temu Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt, który zakładał aby w nawiązaniu do obowiązku korzystania z bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w zakresie dokumentowania obrotu odpadami weryfikować i zestawiać te dane z danymi jakimi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie JPK VAT. Projekt ten został przedstawiony do konsultacji oraz opiniowania publicznego.

Projekt Ministerstwa Klimatu ma umożliwić weryfikację danych wprowadzanych ba bieżąco z danymi posiadanymi przez administrację skarbową. Zestawienie to ma odbywać się z specjalnie do tego przygotowanym modelu BDO, którego koszt i wdrążenie ma obciążyć budżet na 15,5 mln zł.

Głównym założeniem projektu jest aby wykonanie usługi przyjęcia lub odbioru odpadu było zestawione z adekwatną Fakturą VAT. W przygotowanym modelu BDO będzie następowało gromadzenie dokumentów. Jako, że KAS otrzyma wgląd w dane z BDO będzie on miał jednoczesną możliwość zestawienia danych z faktur VAT z danymi z systemów fiskalnych.

Ministerstwo Klimatu ma nad czym pracować albowiem według założeń uszczelnienie systemu gospodarki odpadami może zasilić budżet państwa nawet 20 mln zł na przestrzeni najbliższych 10 lat. Obowiązujące nowe przepisy w nowym roku mają wspomóc państwo kwotą 2,4mln zł.

Gra o uszczelnienie luki VAT-owiskiej jest warta zachodu. Jak możemy dowiedzieć się na podstawie oceny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wartość szarej strefy rynku odpadami szacowana jest na ok 3,5-4mln zł. Natomiast według Krajowej Izby Gospodarczej wartość ta oscyluje w przedziale 2,7-6 mln zł.

PIT

Powiązane artykuły