Szybszy zwrot podatku PIT dla niektórych rodzin w 2021 roku

Podatnicy, którzy już rozliczyli swoje deklaracje PIT, czekają na szybki zwrot podatku. Jeżeli rozliczenie zostało złożone w formie elektronicznej, otrzymają oni zwrot w terminie 45 dni. Niektóre z rodzin mogą jednak liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku.


Od 15 lutego możliwe jest rozliczenie rocznego zeznania PIT za 2020 r. Sprawę ułatwia to, że wszyscy podatnicy powinni już uzyskać informację PIT-11, która jest podstawą do szybkiego rozliczenia ze skarbówką.
Roczne rozliczenie PIT za 2020 r. można składać do 30 kwietnia. Szybkość zwrotu podatku zależy jednak od dwóch czynników. Pierwszym jest to, jak szybko złożymy zeznanie, a drugim – sposób złożenia. Biorąc to pod uwagę można wyszczególnić następujące terminy zwrotu podatku PIT za 2020 rok:

  • 45 dni licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji – dotyczy deklaracji PIT 2020 złożonych w formie elektronicznej,
  • 90 dni, licząc od dnia następującego po dniu złożenia zeznania – dotyczy deklaracji PIT 2020 złożonej w formie papierowej,
  • 90 dni, licząc od dnia 30 kwietnia – dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38 złożonych automatycznie dnia 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT (termin zwrotu to maksymalnie 31.07.2021 r.).
    Rodziny wielodzietne, które w swojej deklaracji PIT zaznaczą, że posiadają Kartę Dużej Rodziny oraz rozliczą się online, mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot nadpłaty podatku. W ich przypadku przyśpieszony termin na zwrot PITwynosi 30 dni od dnia złożenia zeznania PIT. Niezbędnym warunkiem skorzystania z preferencyjnego terminu na zwrot PIT jest jednak poinformowanie urzędu skarbowego o posiadaniu Karty Dużej Rodziny. W tym celu, w swoim zeznaniu PIT należy zaznaczyć pole ,,Karta dużej rodziny”.
PIT

Powiązane artykuły