Ile Polacy „zarabiają” na grach liczbowych?

Marzymy o niej wszyscy – niezależnie od tego, czy zarabiamy niewiele, czy starcza nam na każdą zachciankę. Wygrana w lotto – synonim spełnionych marzeń i końca wszelkich problemów finansowych. Ilu osobom faktycznie udaje się wygrać? Ile na nagrody pieniężne przeznacza Totalizator każdego miesiąca? Dzisiaj przyglądamy się najbardziej ulubionym grom w Polsce.

Ilu lotto milionerów mieszka obecnie w Polsce?

Od roku 1996, kiedy to wprowadzono zasady dotyczące kumulacji, na bieżąco prowadzi się statystyki i publikuje się informacje o aktualnych wygranych. Wiadomo, na przykład, że od 1 stycznia 2016 do chwili obecnej padło już niemal 50 „szóstek”, co oznacza, że aż 50 szczęśliwców wygrało w tym roku minimum milion złotych.

Ta liczba jest jeszcze bardziej imponująca, jeśli spojrzeć na statystyki z ostatnich 20 lat. Okazuje się bowiem, że ponad 1100 Polaków należy od 1996 roku do grona lotto milionerów. Możemy zatem nawet nie wiedzieć o tym, że być może jakaś osoba z naszego osiedla posiada sześciocyfrową sumę na koncie bankowym(dzięki lotto).

Mini Lotto – tu nagrody padają codziennie

Miesięcznie pada zazwyczaj kilka nagród I stopnia w Lotto. Piętrzące się kumulacje (rekordowa wyniosła 60 milionów) sprawiają, że kolektury przeżywają prawdziwe oblężenie, a długie kolejki tylko świadczą o tym jak wielkie jest w Polsce zainteresowanie grami liczbowymi. Według najnowszych badań, co drugi dorosły Polak „puści czasem zakład” w Totka.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się także Mini Lotto. Gra ta nie sprawi co prawda, że staniemy się milionerami, niemniej jednak ma ona do zaoferowania tyle korzyści, że liczba jej fanów wciąż wzrasta. Fenomen Mini Lotka polega na tym, że prawdopodobieństwo trafienia głównej nagrody (około 350 tysięcy złotych) jest znacznie wyższe niż w przypadku Lotto. Dzięki temu miesięcznie pada tu nie kilka nagród głównych, a kilkadziesiąt. Szacuje się, że każdy dzień wyłania przynajmniej jednego zwycięzcę. Aż 50% łącznej kwoty pochodzącej ze sprzedaży kuponów przeznacza się na wygrane I, II i III stopnia. Za „czwórkę” otrzymamy średnio 478 zł, a za „trójkę” około 20 zł.

Jak jest w innych krajach?

Poza Lotto i Mini Lotto, w Polsce zagramy jeszcze w Multi Multi, Keno, czy Kaskadę. Popularność loterii liczbowych wciąż z roku na rok wzrasta. Nie inaczej jest jednak w innych krajach świata. W Niemczech zagramy w „6 aus 49” (odpowiednik naszego „Totolotka”), w Brazylii w „Mega Sena”, a we Włoszech w „SuperEnalotto”. To tylko niektóre z popularnych nazw. Mimo iż różnią się one nieco formatem, to jednak zasady są wszędzie takie same – skreśla się numery z puli liczb do wyboru. W naszym kraju średnio rocznie wydajemy nieco ponad 60 zł na kupony. Natomiast średnio w całej Europie na te cele przeznacza się ponad 400 zł (około 100 euro na osobę). Zatem mimo, iż mogłoby się wydawać, że Polacy kochają lotto i miesięcznie potrafią sporo wygrać, to jednak w innych krajach to zainteresowanie jest nieporównywalnie większe.

PIT

Powiązane artykuły